Kronų auksas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Kronų auksas (angl. crown gold) – 22 karatų (91,667%) aukso lydinys, 1526 m., valdant Henrikui VIII, Anglijoje imtas naudoti aukso monetoms kaldinti ir naudojamas iki šiol.

Iki tol aukso monetas kaldino iš 23 karatų aukso, tačiau šis lydinys minkštesnis, todėl labiau dėvisi ir jo monetas patogiau dilinti, taip gaunant aukso drožles.

Aukso lydiniai Anglijoje ir Jungtinėje Karalystėje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gaminant aukso lydinius Anglijoje tradiciškai naudojo varį. Tik kaldinant 1887 m. soverenus buvo pridedama 1,25% sidabro. Tais metais buvo karalienės Viktorijos aukso jubiliejus ir kaldino soverenus su karalienės atvaizdu. Norėta, kad šiose monetose karalienės atvaizdas būtų kuo ryškesnis.
Kronų auksas su variu D. Britanijoje iki šiol naudojamas soverenams kaldinti.

Aukso lydiniai JAV[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV iki 1834 m. aukso monetas kaldino iš kronų aukso. Nuo D. Britanijos kronų aukso šis lydinys skyrėsi tuo, kad turėdavo apie 6% sidabro.

1834 m. standartinio JAV monetų aukso grynis buvo sumažintas nuo 22 karatų (91,667%) iki 21,58 karato (89,92%), kad aukso monetas būtų sunkiau perlydyti. 1837 m. JAV aukso monetose nustojo naudoti sidabrą, dėl ko grynis padidėjo iki 900 prabos ((21,6 karato). Šis 90% aukso ir vario lydinys buvo naudotas aukso monetoms nuo 1837 m. iki 1933 m., kai aukso monetos buvo išimtos iš apyvartos.

Kronų auksas ir kaupiamosios monetos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki XX a. vidurio aukso monetos buvo apyvartinės monetos, todėl joms tiko patvarus 22 karatų kronų auksas. O kaupiamosios monetos neskirtos apyvartai, todėl dilimas joms nekenkia. Dėl to joms naudojamas minkštas grynas auksas, kurio grynis 99,9%, 99,99% ar net 99,999% (pvz., Kanados Klevo lapai).

1967 m. išleistas Pietų Afrikos respublikos kriugerandas buvo kaldinamas iš tradicinio 22 karatų kronų aukso (likęs metalas - varis), kadangi ketinta naudoti kriugerandus kaip apyvartines monetas. Dabar kriugerandai naudojami kaip kaupiamosios monetos, jų nominalas neatitinka monetų vertės.
Šiais laikais yra ir daugiau kaupiamųjų monetų, kurios nėra skirtos apyvartai, tačiau dėl istorinės tradicijos kaldinamos iš kronų aukso. Tokios kaupiamosios monetos yra D. Britanijos kaupiamieji soverenai, JAV aukso ereliai. Šie kaldinami iš kronų aukso, kuris turi 3% sidabro, todėl skiriasi nuo senojo JAV kronų aukso.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]