Kražiškiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Portal.svg
Kražiškiai
Kraziskiu koplytele.JPG
Kražiškių koplytėlė

Kražiškiai
Koordinatės 56°16′41″š. pl. 22°04′08″r. ilg. / 56.278°š. pl. 22.069°r. ilg. / 56.278; 22.069 (Kražiškiai)Koordinatės: 56°16′41″š. pl. 22°04′08″r. ilg. / 56.278°š. pl. 22.069°r. ilg. / 56.278; 22.069 (Kražiškiai)
Apskritis Telšių apskrities vėliava Telšių apskritis
Savivaldybė Mažeikių rajono savivaldybės vėliava Mažeikių rajono savivaldybė
Seniūnija Židikų seniūnija
Gyventojų skaičius 9 (2011 m.)
Vietovardžio kirčiavimas
(1 kirčiuotė)[1]
Vardininkas: Krãžiškiai
Kilmininkas: Krãžiškių
Naudininkas: Krãžiškiams
Galininkas: Krãžiškius
Įnagininkas: Krãžiškiais
Vietininkas: Krãžiškiuose

Kražiškiai – kaimas Mažeikių rajone, 2,5 km į šiaurės rytus nuo Račalių, tarp Kvistės (rytinis pakraštys) ir Varduvos (šiaurinis pakraštys).

Gamta[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pietryčiuose Kražiškių kaimas ribojasi su Vadagių piliakalniu. Maždaug už 1 km nuo šio piliakalnio yra kalva, pavadinta „Sodybos kalva“. Kaimo šiaurinėje dalyje, kur Varduvos upė daro vingį, yra „Verdantis šaltinis“. Šio šaltinio vanduo buvęs toks skaidrus ir švarus, jog žmonės jį vartoję kaip vaistus akims. Šaltinio vanduo visą laiką burbuliavęs, tarsi viręs. Dabar šaltinis beveik yra užneštas smėliu.

Šiaurinėje kaimo dalyje yra upelis, pavadintas Rūdupiu. Šio upelio pavadinimes kilęs dėl nešvaraus vandens. Kaimo pietvakariuose yra krūmai, pavadinti Deginėm. Anksčiau ten buvęs didelis miškas, jo vienas rėžis išdegė, todėl krūmai ir pavadinti Deginėm. Vakaruose kaimas ribojasi su Urbono birže, nes šitas miškas priklausęs bajorui Urbonavičiui. Iš kaimo rytų eina keliukas į Račalių kaimą. Šis keliukas vadinamas Karalienės gatve. Istorikų liudijimu, seniau ten gyvenęs Vasiliauskas savo žmoną vadinęs Karaliene. Tad keliukas ir pavadintas Karalienės.

Kražiškių kapinaitės

Ant Varduvos kranto yra Kražiškių kapinaitės, kuriose buvo 3-4 kryžiai ir dabar tebėra koplytėlė. Koplytėlę ir kryžius pastatė Laukinietis Kilmė.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasakojama, kad į dabartinį Kražiškių kaimą buvo atbėgusios Kražių davatkos ir pasislėpusios rytinėje kaimo dalyje, Varduvos upės pakrantėje, kur dabar yra kapeliai ir koplytėlė. Nuo tų Kražių davatkų ir kilęs šio kaimo Kražiškiai pavadinimas.

Gyventojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

P sociology.svg
P sociology.svg
Demografinė raida tarp 1923 m. ir 2011 m.
1923 m.sur. 1979 m.sur. 2001 m.sur. 2011 m.sur.
156 37 16 9


Kaimo vietovardžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dauba, Liotekos miškas, Pilies ir Sodybos kalnai, Deginės.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]