Pereiti prie turinio

Kotacu

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šiuolaikinis kotacu
Elektrinis šildymo elementas stalo viduje.

Kotacu (jap. 炬燵 = kotatsu) – žemas stalas, su anklode uždengtais kraštais, viduje turintis šilumos šaltinį; tradicinis japoniškas baldas. Jis naudojamas kaip šildytuvas, prie kurio gali sėdėti vienas ar keli žmonės, sukišę kojas į stalo vidų ir apsikloję kraštus anklode, kad viduje išliktų šiltas oras.

Manoma, kad kotacu atsirado XIV a.[1] Jie buvo statomi virš talpos arba specialios grindyse esančios ertmės su rusenančiomis žarijomis. Siekiant išlaikyti šilumą, stalo kraštai buvo uždengiami specialiu užklotu. Po Antro pasaulinio karo vietoje žarijų pradėtas naudoti elektrinis kaitinimo elementras, įtaisytas pačiame stale.

Kotatsu naudojamas ir kaip šildytuvas, ir kaip stalas. Neretai tai pagrindinis stalas namuose, į kurio vidų sukišę kojas sėdi šeimos nariai žiūrėdami televizorių, valgydami, kalbėdamiesi ir pan. Šie stalai populiarūs Japonijoje dėl mažai paplitusio centrinio šildymo ir prasto namų apšiltinimo, dėl ko žiemos metu viduje būna pakankamai vėsu. Kotatsu yra vienas iš daugelio šalyje naudojamų šildymo prietaisų, kuriais siekiama ne sušildyti visus namus, bet tik tam tikras jo vietas tam tikru metu.

Vasaros metu, kada šildymas nereikalingas, nuo kraštų antklodės gali būti nuimamos ir kotatsu naudojamas kaip įprastas stalas.

Panašūs baldai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Irane yra naudojamas panašus stalas, vadinamas korsi. Tadžikistane ir Afganistane taip pat yra panašus tradicinis baldas sandali.

  1. Buckley, Sandra (2002). Encyclopedia of contemporary Japanese culture. New York, NY: Routledge. p. 267–8