Pereiti prie turinio

Kostas Gurevičius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kostas Gurevičius (1898 m. sausio 23 d. Geisteriškių k., Vilkaviškio raj.1990 m. rugsėjo 12 d. Marijampolėje) – choro ir orkestro dirigentas, pedagogas.

Pirmasis muzikos mokytojas buvo vietos vargonininkas B. Grudzinskas. Nuo 1919 m. groti ir diriguoti mokėsi Marijampolėje pas Joną Bendorių, jam padėjo mokyti „Gabijos“ chorą, o vėliau pradėjo savarankiškai vadovauti įvairių organizacijų mėgėjų chorams, dėstyti muziką ir dainavimą kunigų Marijonų gimnazijoje bei Rygiškių Jono gimnazijoje, kur subūrė ir chorus. Moksleivių vasaros atostogų metu tobulinosi muzikos kursuose.

1924 m. visos Lietuvos dainų šventei Kaune parengė tris chorus ir buvo jungtinio choro dirigentas. Šventėje susipažino su Stasiu Šimkumi, kuris jį pakvietė mokytis Klaipėdos muzikos mokykloje. Mokydamasis susipažino su dirigentu Antanu Vaičiūnu ir buvo įtrauktas į Klaipėdos krašto Giedotojų draugijų lietuviškų chorų organizavimo darbą. 1928 m. birželio 22 d. Klaipėdoje pastatytai Šarlio Guno operai „Faustas“ parengė chorus. 19301933 m. valtorna grojo Valstybės teatro orkestre Kaune.

Nuo 1933 m. dėstė muziką ir dainavimą Vilkaviškio gimnazijoje, vadovavo moksleivių ir suaugusiųjų chorams bei pučiamųjų orkestrui. Vilkaviškio darbo rūmų 52 dalyvių chorą ir Vilkaviškio jaunalietuvių 36 dalyvių chorą parengė 1938 m. dainų šventei Klaipėdoje. Nuo 1939 m. – muzikos mokytojas, chorų ir orkestrų vadovas Marijampolėje.

Pokario metais dėstė muziką Marijampolės mokytojų seminarijoje (vėliau pedagoginė mokykla), organizavo moksleivių chorus, vokalinius ansamblius ir orkestrus, vadovavo įvairiems miesto meno mėgėjų kolektyvams. Padėjo rengti miesto ir rajono dainų šventes ir buvo jų dirigentas. 1960 m. pedagogui suteiktas nusipelniusio mokytojo vardas.

Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999.