Koraliniai polipai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Anthozoa
(Anthopleura xanthogrammica)
(Anthopleura xanthogrammica)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Duobagyviai
(Wikispecies-logo.svg Cnidaria)
Klasė: Koraliniai polipai
(Wikispecies-logo.svg Anthozoa)

Koraliniai polipai (lot. Anthozoa) – didžiausia duobagyvių (Cnidaria) tipo klasė, kuriai priklauso koralai ir aktinijos. Koraliniai polipai – jūrų gyventojai. Gyvenimo būdas – sėslus. Dauguma jų yra kolonijiniai, tačiau jų tarpe yra ir pavienių (pvz.:aktinijos). Kartų kaitos bei medūzų generacijos neturi. Dauginasi tiek vegetatyviniu (pumpuravimo arba polipo išilginio dalijimosi būdu), tiek lytiniu būdu. Koraliniai polipai – skirtalyčiai. Simetrija – dvispindulinė.

Koraliniams polipams būdinga poliploidinė kūno forma. Polipo kūno sienelė, kaip ir čiuptuvų sudaryta iš ektodermos (nervinės ląstelės – sudaro difuzinę nervų sistemą), entodermos ir mezoglėjos. Mezoglėja – smarkiai išsivysčiusi. Apyburnio laukas apjuostas vainiku čiuptuvų, kurių gali būti aštuoni ir tada jie plunksniški arba būna daug lygių čiuptuvų. Pagal šį išorinį požymį koralinių polipų klasė skiriama į du poklasius:

Šie du poklasiai skiriasi daugeliu kitų svarbių požymių.

Kolonijos sudarančios rifus kartais būna labai didelės ir dažnai labai smarkiai auga. Skiriami trys pagrindiniai koralinių pastatų tipai:


Vikiteka