Konstantinas Aris
Konstantinas Aris (1874 m. birželio 13 d. Palanga – apie 1941 m.) – Lietuvos keliautojas, entomologas, verslininkas.
Biografija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Gimė Palangos muitinės darbuotojo šeimoje. 1876 m. su tėvais persikėlė gyventi į Liepoją, mokėsi Liepojos gimnazijoje. Dar mokykloje susidomėjo gamta, ypač vabzdžiais. Vėliau gyveno Maskvoje, dirbo vaistinėje, 1897 m. pasiųstas praktikuotis į Bucharą (Uzbekija). 1897–1909 m. rengė ekspedicijas į Vidurinę Aziją, Pamyrą, Afganistaną, Persiją, tyrė tų kraštų gamtą, surinko įvairių gyvūnų, daugiausia roplių ir vabzdžių kolekcijų. Tuo pagarsėjo tarp įvairių universitetų ir gamtos muziejų, kurie finansiškai rėmė jo veiklą, užsakydavo ir įsigydavo surinktų gyvūnų rinkinius.
Keliaudamas po įvairius Centrinės Azijos kraštus, subrandino idėją panaudojant drėkinimo sistemas įrengti sausuose žemės plotuose medvilnės plantacijas. Gavęs leidimą tam panaudoti porą tūkstančių hektarų ir surinkęs investicijas, Turkmėnijoje atitiesė drėkinimą iš Tedženo upės. Verslas sekėsi gerai: plantacijos buvo plečiamos, buvo investuojama į medvilnės perdirbimą. Tapęs milijonieriumi, 1917 m. medvilnės verslą pardavė ir pajamas investavo Maskvoje, tačiau po revoliucijos daugelį turto prarado.
1922 m. grįžo į Lietuvą, gyveno Kaune. Su S. Trinkovskiu įsteigė prekybos įmonę, įsikūrusią Laisvės al. 21. 1931 m. su zoologu T. Ivanausku dalyvavo mokslinėje ekspedicijoje į Braziliją.
Susistemino apie 18 000 vabzdžių. Ekspedicijose surinktą apie 30 000 zoologijos eksponatų kolekciją padovanojo Vytauto Didžiojo universitetui, išlikusius eksponatus (apie 11 000 vienetų) saugo Tado Ivanausko zoologijos muziejus. Jo vardu pavadintos 1 drugio ir 2 vabalų rūšys.[1]
Bibliografija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- Konstantinas Arris, Mano ekspedicija į Vidurinę Aziją, pirmas tomas, Kaunas: Sakalo b-vė, 1933
- Konstantinas Arris, Mano ekspedicija į Vidurinę Aziją, antras tomas, Kaunas: Sakalo b-vė, 1934
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ Konstantinas Aris. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. I (A-Ar). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2001. 769 psl.