Kiekybinis tyrimas
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Kiekybinis tyrimas – sisteminis empirinis socialinio reiškinio tyrimas, kurio metu pasitelkiamos statistinės, matematinės ar skaičiavimo technikos. Jo tikslas – išvystyti ir pritaikyti matematinius modelius, teorijas ir hipotezes, susijusias su tiriamu reiškiniu. Kiekybiniame tyrime esminis yra matavimo procesas, nes jis sukuria ryšį tarp empirinių stebėjimų ir kiekybinių santykių matematinės išraiškos. Tiriant kiekybiškai, užduodami siauri, specifiniai klausimai ir į juos tikimasi gauti tikslius, vienareikšmius atsakymus. Tuo šis tyrimas skiriasi nuo kokybinio.
Kiekybinis tyrimas plačiai taikomas tokiuose socialiniuose moksluose kaip ekonomika, politikos mokslai, psichologija ir sociologija, rečiau – antropologijoje ir istorijoje.
Kiekybinis tyrimas padeda patvirtinti arba paneigti hipotezes, iškeltas kokybinio tyrimo metu.
Kiekybinis tyrimas įprastai atliekamas moksliniais metodais, į kuriuos įeina:
- Modelių, teorijų ir hipotezių sukūrimas,
- Matavimo įrankių ir metodų plėtojimas,
- Eksperimentinė kintamųjų kontrolė ir keitimas,
- Empirinių duomenų rinkimas,
- Duomenų analizė.
Nors kiekybinis pasaulio tyrinėjimas prasidėjo dar tada, kai žmonės pradėjo užrašinėti suskaičiuotus įvykius ar objektus, moderni kiekybinių procesų idėja siejama su pozityvistu Auguste Comte.