Kerė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kerė

Pirmojo leidimo viršelis

Autorius Stephen King
Šalis JAV
Žanras siaubo, fantastika
UDK: 820(73)-31
Originalus leidimas
Pavadinimas Carrie
Šalis JAV
Kalba anglų
Leidykla Doubleday
Išleista 1974 m.
Formatas kietais viršeliais
Puslapių 199
ISBN-13: 9780385086950
Pirmasis lietuviškas leidimas
Pavadinimas Kerė
Leidykla Eridanas
Serija Siaubų skrynelė
Išleista 1994 m.
Vertėja Živilė Samėnaitė
Formatas minkštais viršeliais
Puslapių 255
1994 m. lietuviškai išleista vienoje knygoje kartu su Stephen King apsakymu „Jeruzalės gyvenvietė“ (angl. Jerusalem's Lot), vertėja Birutė Lenktytė[1]

Kerė (angl. Carrie) – amerikiečių rašytojo Stiveno Kingo siaubo romanas. Pagrindinė kūrinio veikėja yra kukli vidurinės mokyklos mokinė Kerė, naudojanti savo neseniai atrastą telekinezės sugebėjimą prieš žmones, kurie ją žemindavo ir iš jos tyčiodavosi. Didžioji dalis knygos yra parašyta epistoline struktūra, panaudojant laikraščių iškarpas, žurnalų straipsnius, laiškus ir knygų ištraukas.

Tai viena dažniausiai JAV bandomų uždrausti knygų.[2] Knyga 1976 m. buvo adaptuota į kino filmą, taip pat vėliau ir į Brodvėjaus miuziklą (1998 m.), ankstesniojo filmo tęsinį (1999 m.) bei televizijos filmą (2002 m.).

Knyga dedikuota Kingo žmonai, Tabitai.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Kerės Vait istorijai įrėminti naudojami išgalvoti dokumentai, laikraščių straipsniai, įrašai.

Visą gyvenimą ji buvo engiama savo itin religingos krikščionės motinos Margaret. Tėvas, toks pats religingas, buvo miręs. Mokykloje Kerė draugų neturėjo, bendraamžiai iš jos šaipėsi dėl keisto elgesio (kaip kad malda prieš valgį), prastos išvaizdos. Novelės pradžioje mokyklos dušinėje Kerei prasideda pirmosios mėnesinės ir kadangi jos motina niekada nėra su ja apie tai šnekėjusi, Kerė labai išsigąsta, o tai mačiusios merginos iš jos pasišaipo. Galiausiai Kerei padeda fizinio lavinimo trenerė. Staiga dušinėje išsijungia šviesos lemputė.

Už pasišaipymą merginos buvo nubaustos fizinėmis užduotimis, o bausmę atlikti atsisakiusi Krisė Hargensen buvo trims dienoms nušalinta nuo mokyklos ir jai buvo uždrausta ateiti į išleistuvių vakarą.

Palaipsniui Kerė pastebi joje slypintį telekinezės sugebėjimą ir stengiasi jį suvaldyti, nors dažniausiai jis pasireiškia nevaldomai, kai merginą apima stiprios emocijos. Tuo tarpu Sju Snel, viena dušinėje buvusių merginų, ima jaustis kalta dėl įvykio ir bando susidraugauti su Kere bei įkalba savo vaikiną Tomį Rosą vestis Kerę į išleistuves. Kerės motina įvairiais būdais bando uždrausti dukrai eiti į šventę, tačiau ši pasinaudoja savo galiomis ir motinai nepaklūsta.

Kol Kerė ruošiasi išleistuvių vakarui, Krisė ir jos vaikinas Bilis Nolanas planuoja kerštą. Bilis su savo draugais paskerdė kelias kiaules, jų kraują supylė į kibirus ir pastatė nematomoje vietoje virš mokyklos scenos. Išleistuvių dieną Kerės motina beviltiškai bando priversti dukrą likti namuose, tačiau ji vis tiek nepaklūsta ir mokykloje pasirodo su Tomiu. Iš pradžių jaučiasi šiek tiek nejaukiai, tačiau netrukus pastebi, jog bendraklasiai ją priėmė.

Šventėje buvo renkami išleistuvių karalius ir karalienė. Krisės draugė Tina Bleik sukeitė balsavimo bilietus ir Tomis su Kere buvo išrinkti. Porai atsidūrus ant scenos jiedu buvo apipilti kiaulių krauju. Iš paskos kritęs kibiras pataikė Tomiui į galvą ir jis neteko sąmonės. Kerė pagalvojo, jog iš jos vėl buvo pasišaipyta ir išbėgo iš salės. Atsiminusi savo telekinezės galią nusprendė užrakinti visus buvusius mokykloje ir pasinaudojusi galia paleido vandens purkštuvus. Pamačiusi kaip keli žmonės mirė nusitrenkę elektra nusprendė padegti visą salę su joje buvusiais žmonėmis. Išėjusi iš mokyklos Kerė ėmė naikinti visą miestelį sprogdindama degalines ir gadindama hidrantus. Užsukusi į bažnyčią, Kerė skuba atgal prie mokyklos ir stebi kaip ši sprogsta sunaikindama dalį miestelio.

Grįžusi namo mergina sutinka savo įsiutusią motiną, kuri jai į petį smeigia peiliu. Telekinetiškai Kerė sustabdė savo motinai širdį taip ją nužudydama. Pati Kerė miršta nuo sužalojimo.

Po įvykio išgyveno fizinio lavinimo trenerė Mis Dežarden ir Sju Snel. Pastaroji parašė su nelaime susijusius memuarus. Novelė baigiasi laišku apie tai, kaip vienos moters mažametei giminaitei pasireiškia telekinezės sugebėjimo vystimasis.

Lietuviški leidimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]