Kaukazo aviganis
Kaukazo aviganis – viena seniausių šunų veislių. Tai savarankiški, ištikimi, išdidūs šunys. Dažniausiai Kaukazo aviganiai laikomi agresyviais, tačiau kiekvieno šuns charakteris labiausiai priklauso nuo auklėjimo.
Istorija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Kaukazo aviganiai yra viena iš seniausių ir archaiškiausių žinomų molosinio tipo šunų veislių. Pirmieji šio tipo šunys atsirado Tibete. Tai buvo labai stambūs bei pikti šunys, kurie išimtinai gynė savo šeimininkus, teritoriją bei gyvulių bandas. Pirmasis žinomas rašytinis šaltinis yra datuojamas 1121 m. pr. m. e., kai toks šuo buvo padovanotas Kinijos imperatoriui. Vėliau šie šunys, keliaudami kartu su savo klajokliais šeimininkais, atsidūrė Azerbaidžano, Kazachstano stepėse, Gruzijos ir Armėnijos kalnuose bei priekalnėse. Šiomis sąlygomis susiformavo du Kaukazo aviganio, kaip veislės, tipai: kalnų ir lygumų. Kalnų tipo aviganis buvo ir yra raumeningesnis, stambesnis, ilgesnio plauko kailiu, trumpesnėmis kojomis nei lygumų tipo šuo. Lyguminis kaukazo aviganis truputį trumpesnio plauko, ilgesnių kojų bei lieknesnio sudėjimo. Maždaug II-III a. pr. m. e. šie šunys, dalyvaudami įvairiuose karo žygiuose kaip koviniai šunys, pateko ir į Europą, kur tapo daugelio stambių Europos šunų veislių protėviais. Dabartiniai Kaukazo aviganiai yra planinio veisimo rezultatas. Šios veislės šunims buvo pagerintas jų charakteris ir sarginės savybės, nors kartais dar prasiveržia instinktas pulti kitą gyvūną.
Fizinės savybės
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Šuo yra didesnis nei vidutinio ūgio, stambaus, grubaus sudėjimo. Labai stiprus, ištvermingas. Aukštis peties lygyje: patinai ne žemesni nei 65 cm, patelės - nei 63 cm. Ilgio indeksas: patinai - 102-108 cm, patelės 105-110 cm. Judesiai greiti, elastingi. Dirbdamas ir judėdamas šuo praktiškai susilieja su aplinka. Spalva gali būti įvairi: nuo dėmėto iki vienspalvio. Kailis gali būti ilgaplaukis ir trumpaplaukis, bet su tankia pavilne. Uodega puošni, dažnai laiko užriestą į viršų. Seniau ausys būdavo kerpamos. Tai sąlygoja kelios priežastys: jos yra jautrios ligoms, šuo linkęs pjautis su kitais šunimis, taigi jos gali būti sužalotos, ir tiesiog dėl tradicijos. Šiais laikais ausų kirpimas nėra legalus, o pro nukirptą ausies kaušelį lengviau patenka infekcijos.
Charakteris
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Kaukazo aviganio elgesys yra specifinis. Tai labai savarankiškas šuo, kuris kiekviena pasitaikiusia proga bando savo šeimininko charakterį bei ieško silpnų vietų, kurių radęs visada jomis pasinaudos. Auklėjimui reikalinga didelė kantrybė. Šuns niekada negalima mušti, nes jis į tai gali reaguoti agresija arba tapti užguitas ir pasalūniškas. Gali atakuoti šunis ir kitus gyvūnus. Turi stiprų instinktą saugoti teritoriją. Jei nėra tvoros, šuo pats nusibrėžia teritoriją, kurią galės efektyviai saugoti. Patekęs į kritinę situaciją, reaguoja labai greitai. Tokiu atveju, jei iškyla pavojus saugumui, gali atakuoti be perspėjimo, net neamtelėjęs. Šeimininkui, kuris juo rūpinasi bei griežtai auklėja, būna ištikimas visą gyvenimą, gali ir gyvybę paaukoti. Kaukazo aviganiams labai svarbi hierarchija "gaujoje", t. y., šeimininko šeimoje. Kaukazo aviganiai suvokia, kad šeimininkas yra gaujos vadas, o šeimos nariai yra "gaujos" nariai. Kad šeimos narių Kaukazo aviganis nelaikytų konkurentais, jie turi su juo bendrauti nuo pat mažumės. Laikant Kaukazo aviganį reikalinga didelė kantrybė bei meilė šiai veislei.