Pereiti prie turinio

Kata Čiuta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kata ČIuta

Kata Čiuta arba Olgos kalvos[1] (Kata Tjuta, The Olgas) – didelė uolų grupė Australijos Uluru–Kata Čiutos nacionaliniame parke, 465 km į pietvakarius nuo Elis Springso miesto ir apie 25 km nuo Uluru (Ajerso uolos). Olgas kalnas yra sudarytas iš 36 kupolų, sujungtų įvairiomis uolomis, kurias supa skardžiai bei slėniai. Uolos užima apie 21,68 km² parko ploto. Olgos kalno viršūnė, siekianti 545,4 m yra aukščiausias taškas iškilęs virš lygumų. Skirtingai nei Uluru uolos, Kata Čiutos uolų sluoksniai yra beveik horizontalūs, dėl skirtingų abu gamtos paminklus veikiančių erozijos procesų. Abiejuose regionuose vyrauja lietaus ir temperatūros erozija.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kata Čiuta vietinių Australijos gyventojų pitdžandžadžarų' kalba reiškia „daug galvų“. Kaip ir Uluru, Kata Čiuta jiems yra šventa vieta, apie kurią yra sukurta daug legendų. Čia buvo ir tebėra vykdomos įvairios ritualinės apeigos, ypatingai naktimis. Taip pat dar naudojamas pavadinimas Olgos kilęs nuo Olgos kalno, kuris 1872 m. tyrinėtojo Ernesto Gailso buvo pavadintas caro Nikolajaus dukros, Viurtembergo karalienės Olgos garbei; pastarasis gavo pavedimą iš vokiečių mokslininko Ferdinando von Miulerio, norėjusio išreikšti padėką karališkajai porai dėl barono titulo jam suteikimo. 1993 m. buvo oficialiai įteisintas dvejopas pavadinimas Kata Čiuta ir Olgos kalnas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Pasaulio vietovardžiai. Afrika. Antarktida. Australija. Okeanija. Internetinė duomenų bazė. – Vilnius: MELC, VLKK. Prieiga internete: Kãta Čiutà, Òlgos kal̃vos.