Karskas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Karskas

Karskas (norv. Karsk, iš sen. skand. karskr „sveikas, gyvas, žvalus“[1]) – skandinaviškas alkoholinis kokteilis, kava su namine ar degtine, kartais su šaukštu cukraus. Dalis mėgėjų teigia, kad tinkamiausias alkoholinis komponentas karske yra naminė.

Kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tiksli karsko kilmė nėra žinoma, tačiau manoma, kad jis XIX a. pradžioje buvo populiarus buvusiame Norvegijos regione Bohuslene (Bohuslän). Antroje XIX a. pusėje jis plito visoje Norvegijoje. Jis buvo ir dabar yra populiarus kaimo rajonuose, nors miestiečiai jį irgi mėgsta. Jis yra tapęs neatskiriama Triondelago kultūros dalis. Norvergijos kultūros ministras Trond Giske yra sakęs: „Kiekvienas, kuris augo Triondelage kada nors yra ragavęs karsko“.[2]

Variantai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Anglakalbėse šalyse kavos variantas su degtine vietoje naminės kartais vadinamas rusiška kava (angl. Russian coffee), nors rusiška kava taip pat pat vadina variantą su plakta grietinėle. Norvegijoje pavadinimas karsk vartojamas daugiausia šalies viduryje (Triondelagas, daugiausia Šiaurės ir Pietų Triondelago apskritys). Kitose Norvegijos dalyse gali vadinti kitaip. Pvz., kaffedoktor ('kava daktaras') ar knikt (Hedmarko tarme 'valetas'). Šie du pavadinimai populiarūs Hedmarko ir Oplando apskrityse. Šiaurinėje Norvegijoje jį vadina rotar, nors dalis norvegų žodžiais kaffedoktor ir rotar vadina tik variantą su cukrumi kavoje.

Švedijoje šis gėrimas vadinamas šved. kask, kaffekask ar kaffegök, jis geriamas daugiausia centrinėje ir šiaurinėje dalyse. Suomių kalbos pietryčių tarmėje šis gėrimas vadinamas suom. kaffeplörö ar kaffeblörö.

Paruošimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sumaišymo santykis keičiamas priklausomai nuo naudojamo alkoholinio gėrimo stiprumo ir asmeninio skonio. Naudojant apie 96% naminę paprastai daugiau pila kavos, negu naminės. Naudojant normalų 60% polsprit (legaliai Vinmonopolet pardavinėjamas spiritas) paprastai kava su juo maišoma santykiu 1:1.

Karske dažnai naudojama silpnesnė kava nei geriama viena. Triondelage kaimo šventėse buvo įprasta tiekti kavą puodeliuose, į kuriuos pildavo pusę puodelio „skystos kavos“.

Jei karskas per stiprus, alkoholio kiekį galima sumažinti padegus karską. Kuo kava karštesnė, tuo alkoholis lengviau dega. Šaltas karskas dega tik tada, jei alkoholio koncentracija viršija 60-70%. Karskas suvokiamas subjektyviai stipresnis, kuo jis karštesnis.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Karsk“. Bokmålsordboka (norvegų). Språkrådet. Suarchyvuotas originalas 2016-04-16. Nuoroda tikrinta 25 October 2012. 
  2. Hindhamar, Sølve. „Trond Giske - Jeg har drukket hjemmebrent“. Seher.no (norvegų). Suarchyvuotas originalas 2013-03-30. Nuoroda tikrinta 25 October 2012.