Pereiti prie turinio

Karbonatizacija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Karbonatizacija - cheminė reakcija, kurios metu kalcio hidroksidas reaguoja su anglies dioksidu ir susidaro netirpus kalcio karbonatas:

Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 + H2O

Angliškai karbonatizacija kartais vadinama ne tik carbonatation, bet ir carbonation, nors šis žodis reiškia ir vandens įsotinimą anglies dioksidu.

Betono karbonatizacija

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Betono karbonatizacija - betono korozijos būdas, kai ore esantis anglies dvideginis reaguoja su cementinio akmens kalcio hidroksidu, sudarydamas kalcio karbonatą.

Karbonatizacija cukraus gamyboje

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karbonatizaciją naudoja gaminant cukrinių runkelių cukrų. Į cukringą skystį, gautą iš runkelių, pila kalkių pieną (kalcio hidroksido suspensiją) ir pro jį leidžia daug anglies dioksido turinčias dujas. Skystyje vyksta karbonatizacija, ir susidarančios kalcio karbonato nuosėdos kartu nusodina šalinamus nešvarumus. Šis procesas atliekamas specialiuose karbonatizavimo rezervuaruose ir trunka nuo 20 min. iki valandos.

Karbonatizavimo metu:

  • Padidėjus skysčio šarmingumui koaguliuoja ir vėliau nusodinami tirpūs baltymai.
  • Kalcio karbonato dribsniai surenka dažančias medžiagas
  • Suardomi kai kurie monosacharidai (daugiausia gliukozė ir fruktozė).

Dirvų karbonatizacija

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dirvų karbonatizacija - reiškinys, vykstantis kai kuriuose dirvožemiuose, kurio metu viršutinių sluoksnių karbonatai virsta tirpiais bikarbonatais, kurie ištirpsta vandenyje (šis procesas vadinamas dekarbonatizacija), bet gilesniusoe sluoksniuose vėl atvirsta netirpiais karbonatais, kurie tuose gilesniuose sluoksniuose ir kaupiasi.

Šis reiškinys būdingas sausringiems, pusiau sausringiems ir nepakankamai drėgniems regionams. Tokių kraštų dirvožemiuose dėl dekarbonatizacijos ir vėlesnės karbonatizacijos susidaro karbonatais prisotinti horizontai.