Kantino planisfera

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kantino planisfera (1502) Modenos Estense bibliotekoje (Italija)

Kantino planisfera (portug. Planisfério de Cantino) arba Kantino pasaulio žemėlapis – seniausias (sukurtas 1502 m.) išlikęs žemėlapis, kuriame pažymėti portugalų geografiniai atradimai rytuose ir vakaruose bei Tordesiljo sutarties riba.

Žemėlapio vakaruose yra pažymėta dalis tuo metu žinomos Brazilijos. Šios žemės krantuose pavaizduotos Portugalijos vėliavos, papūgos, vešlūs medžiai. Afrikos ir Indijos krantai pažymėti nepaprastai tiksliai, nors Vaskas da Gama vos prieš 5 metus tebuvo atradęs jūrų kelią į Indiją. Indija nupiešta kaip smailėjantis trikampis, o jos vakarinėje pakrantėje – nemažai miestų su išsamiais jų turtų aprašymais.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Portugalai planavo slėpti svarbią naują geografinę informaciją, tačiau 1502 m. Feraros kunigaikščio Ercole I d'Este paskirtas diplomatinis patikėtinis Albertas Kantinas užsakė nežinomam portugalų kartografui ar dailininkui slaptai nukopijuoti žemėlapį ir jį nelegaliai išvežė iš Lisabonos į Italiją. Žemėlapio originalas dingo, o Alberto Kantino vardu pavadinta kopija yra iki šiol išlikęs egzempliorius.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Jeremy Harwood. Pasaulis žemėlapiuose. 100 žemėlapių, pakeitusių pasaulį. Vilnius: Mūsų knyga, 2008. 192 p., iliustr., žml. ISBN 978-9955-14-257-7.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg