Kalio kartelis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Kalio kartelis (isp. Cartel de Cali) - Kolumbijos narkotikų kartelis, kurio centras buvo Kalio miesto regione. Savo sėkmės metu, pagal kai kuriuos apskaičiavimus, jis kontroliavo apie 80 % kokaino eksporto iš Kolumbijos į JAV.

Kalio kartelį 1970 metais įkūrė broliai Gilberto Rodríguez Orejuela ir Miguel Rodríguez Orejuela, José Santacruz Londoño ir Helmer Herrera. Jis nuolat kovojo su Pablo Eskobaro Medeljino karteliu ir prarado įtaką vos keleriais metais už jį vėliau - apie 1995-uosius. Kalio kartelis taip pat padėjo įkurti Los Pepes (isp. Perseguidos por Pablo Escobar; Pablo Eskobaro persekiojami žmonės) - visuomeninę organizaciją, kovojusią prieš šį narkobaroną. Tačiau Los Pepes taip pat kariavo kriminaliniais metodais, jie yra kaltinami kankinimais, žmogžudystėmis, prievartavimais ir net "civilių" (nusikaltėlių veikloje nedalyvaujančių asmenų) žudynėmis.

Nors šiuo metu Kalio kartelis nebeturi tokios didelės įtakos, kaip anksčiau, nemaža dalis jo naujesnių narių vis dar užsiima narkotikų verslu.