Kaktikaulis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Kaktikaulis (os frontale)

Kaktikaulis (lot. os frontale) – neporinis galvos griaučių smegeninės dalies kaulas. Tai netaisyklingos formos kaulas, kuris priekinėje dalyje yra lygus, o užpakalinėje dalyje – reljefinis. Kaktikaulyje skiriamas žvynas (squama frontalis), dvi akiduobinės ir nosinė dalys.

Vidinė kaktikaulio pusė, aiškiai matomos akiduobės (angl. Orbital plate)

Kaktikaulio žvynas[taisyti | redaguoti kodą]

Žvynas – kaktikaulio viršutinė dalis. Žvynas turi tris paviršius: išorinį (facies externa), vidinį (facies interna) ir smilkininį (facies temporalis). Žvyną ir momenkaulį skiria momeninis kraštas, žvyną nuo akiduobių skiria viršakiduobinis. Vieta, kurioje žvyno išorinis paviršius iškyla labiausia, vadinama kaktos gumburu (tuber frontale). Šis gumburas ypač ryškus pas jaunus žmones. Kiek žemiau gumburo esti antakių lankai, tarp kurių yra lygus plotelis - tarpantakis (glabella).

Akiduobinė dalis[taisyti | redaguoti kodą]

Akiduobinę dalį sudaro dvi trikampės plokštelės ir jas skirianti akytkaulinė įlanka. Užpakalinis akiduobės kraštas dėl savo jungimosi su pleištakauliu, yra vadinamas pleištakauliniu kraštu (margo sphenoidalis). Žmogaus akiduobės skirtos regos organui - akiai.

Kaulo kaulėjimas[taisyti | redaguoti kodą]

Kaktikaulis plėtojasi iš dviejų kaulėjimo taškų, kurie septintą gemalo raidos savaitę užsimezga jungiamojo audinio plėvėje abiejuose antakių lankuose. Kaulėjimas plinta į viršų ir taip formuojasi kaktikaulio žvynas. Kaulėja ir į apačią, taip susidaro akiduobinė ir nosinė kaulo dalis. Kartais dar pasitaiko papildomas nosinio dyglio kaulėjimo židinys. Naujagimio kaktikaulis dar esti sudėtas iš dviejų pusių ,kurias jungia siulė , veliau abi pusės susilieja : procesas prasideda antrą gyvenimo mėnesį ir baigiasi septintais metais. Kartais kaktinė siūlė (lot. Sutura frontalis persistens), išlieka ir suaugusio žmogaus kaukolėje.Šis reiškinys vadinamas metopizmu. Įvairių populiacijų jo dažnumas svyruoja, kartais pasiekianet 14 proc. , tarp lietuvių – 8,3 proc.

Kaulo orientavimas[taisyti | redaguoti kodą]

Išgaubta paviršiu nukreipkite nuo save ir viršakinius kraštus nukreipkite į apačią.

Kaulo dalys[taisyti | redaguoti kodą]

Kaktikaulis iš išorės Kaktiktikaulis iš vidinės pusės Dalys surašytos tokia tvarka:Lotynų, Lietuvių, Anglų kalbą.

Naudota literatūra[taisyti | redaguoti kodą]

„Žmogaus anatomija 1“ G. Česnys, J. Tutkuvienė, A. Barkus, V. Gedrimas, R. Jankauskas, R. Rizgelienė, J. Žukienė, Vilniaus universiteto leidykla, Vilnius, 2008