Juozas Jakavonis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Juozas Jakavonis-Tigras)
Jump to navigation Jump to search

Juozas Jakavonis-Tigras
2020, Juozas Jakavonis.JPG
J. Jakavonis, 2020
Gimė 1925 m. liepos 10 d. (95 metai)
Kasčiūnai, Merkinės vls.
Tautybė lietuvis
Žinomas (-a) už Partizaninio judėjimo dalyvis
Žymūs apdovanojimai

Juozas Jakavonis (slapyvardis Tigras; g. 1925 m. liepos 10 d. Kasčiūnų kaime, Merkinės valsčiuje) – partizaninio judėjimo dalyvis, politinis kalinys.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

J. Jakavonis nuo devyniolikos metų dalyvavo ginkluotame pasipriešinime. Jis su kitais partizanais tėvų namų kieme 1945 m. įrengė bunkerį, kuris 1945-1946 m. buvo Pietų Lietuvos partizanų vadų vadaviete. Bunkeryje gyveno ir dirbo vadai Juozas Vitkus-Kazimieraitis ir Adolfas Ramanauskas-Vanagas, buvo leidžiamas partizanų laikraštis „Laisvės varpas“. J. Jakavonis dar buvo pogrindinės spaudos platintoju. Po dvejų metų aktyvios partizaninės kovos, jis 1946 m. gruodžio 8 d. gimtajame kaime, pas kaimyną, buvo enkavedistų suimtas su partizanų spauda. Po to buvo tardomas ir kankinamas Merkinės milicijos rūsiuose, Varėnoje, o galiausiai ir Vilniaus KGB rūsiuose. Ištvėręs baisius kankinimus, J. Jakavonis neišdavė nė vieno bendražygio. Bolševikinės valdžios buvo nuteistas – nuo 1946 m. buvo išsiųstas kallėti į Sibiro kalėjimus. Iš tremties su šeima Į Lietuvą grįžo 1959 m.

1988 m., prasidėjus Atgimimui, J. Jakavonis įsitraukė į Sąjūdžio veiklą. Šalia jo namų buvo atkastas ir įrengtas bunkeris, buvusi Pietų Lietuvos partizanų vadavietė.[1]

Įvertinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Objekto Nr. 25459 išsamus aprašymas“. Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registras. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]