Judėjimas už branduolinį nusiginklavimą

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Judėjimo už branduolinį nusiginklavimą logotipas

Judėjimas už branduolinį nusiginklavimą (angl. Campaign for Nuclear Disarmament; CND) – judėjimo už taiką „priešakinė fronto linija“ Jungtinėje Karalystėje ir vienas didžiausių judėjimų už taiką Europoje.

Žymiausia ir ilgiausia kasmetinė demonstracija yra keturias dienas trunkąs žygis iš Trafalgaro aikštės, Londone, iki Atominių ginklų įstaigos, netoli Aldermastono.

Judėjimo istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Judėjimas už branduolinį nusiginklavimą skirstomas į dvi svarbiausias bangas:

  • Pirmoji banga (19581962) prasidėjo po J. B. Priestley straipsnio „Russia, the Atom and the West“ (New Statesman, 1957 lapkričio 2), kuriame stipriai kritikavo Aneurin Bevan, tuometinį kairiųjų lyderį, už jo „vienpusio branduolinio nusiginklavimo“ politikos apleidimą. Straipsniui susilaukus didelės skaitytojų paramos, buvo suorganizuotas susitikimas. Šiame susitikime ir buvo įkurtas Judėjimas už branduolinį nusiginklavimą.
  • Antroji banga (19801989) atgimė kaip atsakas į politinę įtampą, atsiradusią tarp supervalstybių devinto dešimtmečio pradžioje.

Judėjimas šiandien[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiandien judėjimas turi keletą prioritetinių veiklos krypčių:

Judėjimo logotipas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Judėjimo logotipą 1958 metais sukūrė Gerald Holtom. Logotipas paremtas tarptautiniais Optinio telegrafo simboliais „N“ ir „D“ (Nuclear Disarmament) uždarytais apskritime. Logotipas greitai paplito ir tapo tarptautiniu „taikos simboliu“.