Jonas Pleškys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Jonas Pleškys (Jonas Plaskus, 1935 m. kovo 10 d. Giliogiryje, Plungės rajone , užaugo, gyveno ir mokėsi Telšiuose – 1993 m. balandžio 14 d. Alamedoje, Kalifornijoje) – lietuvis, karo jūrininkas, buvęs TSRS Karinio jūrų laivyno laivo kapitonas, 1961 m. laivą nuplukdęs į Gotlando salą.

Gyveno ir mirė Kalifornijoje.[1]

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baigė Leningrado karo akademiją, turėjo karinio jūrų laivyno povandeninių laivų šturmano diplomą. Buvo karinio jūrų laivyno pagalbinio laivo – povandeninių laivų tenderio „Smolnyj“ kapitonas.[2]

1961 m. nuvedė savo laivą ne į Taliną, kaip buvo įsakyta, o į Gotlando salą (Švedija). TSRS Baltijos laivyno karo tribunolas už akių dėl išdavystės nuteisė jį sušaudyti. CŽV pervežė jį į Gvatemalą. Pietų ir Centrinėje Amerikoje gyveno 9 metus, po to persikėlė į JAV. Laivas grąžintas Tarybų Sąjungai[3]. JAV dirbo programuotoju ir analitiku. Nuo 1979 m. dirbo Karakase. 1992 m. trumpai lankėsi Lietuvoje.

Manoma, kad Pleškio istorija yra vienas faktų, pagal kuriuos Tomas Klensis (Tom Clancy) parašė knygą „Raudonojo Spalio medžioklė“ (The Hunt for Red October). Šią knygą į lietuvių kalbą 2003 m. išvertė Romualdas Grigaliūnas[4] ir išleido „Vagos“ leidykla.

J. Pleškys buvo žinomos tarybinių laikų aktorės Eugenijos Pleškytės brolis.[5]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Boyle M. (2005) „Laisvės beieškant: žmogus iš Raudonojo Spalio“.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. California Death Index Archyvuota kopija 2008-01-18 iš Wayback Machine projekto.
  2. Pleškys Jonas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XVIII (Perk-Pra). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2010. 403 psl.
  3. „Homo Lituanus“. Lithuania in the World. Nuoroda tikrinta 2008-01-19. 
  4. http://www.translations-lithuanian.eu/
  5. E. Pleškytė: „Lietuviška Marilyn Monroe nesijaučiau“ Archyvuota kopija 2008-10-06 iš Wayback Machine projekto.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]