John Garang

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio John Garang de Mabior)
John Garang de Mabior
1-asis Pietų Sudano vyriausybės vadovas
Gimė 1945 m. birželio 23 d.
Džonglėjus, Pietų Sudanas
Mirė 2005 m. liepos 30 d.
Niū Saitas, Pietų Sudanas
1-asis Pietų Sudano vyriausybės vadovas
Ėjo pareigas 2005 m. sausio 9 d. – 2005 m. liepos 30 d.
Ankstesnis naujas postas
Vėlesnis Salva Kiir Mayardit
Partija Sudaniečių išsilaisvinimo judėjimas
Vikiteka John Garang

John Garang de Mabior (1945 m. birželio 23 d. Džonglėjus – 2005 m. liepos 30 d. Niū Saitas) buvo Pietų Sudano politikas, pirmasis Pietų Sudano vyriausybės vadovas, sudaniečių išsilaisvinimo judėjimo lyderis. Jis žuvo 2005 m. liepos 30 d. per sraigtasparnio katastrofą.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mabior gimė skurdžioje dinkų genties šeimoje Džonglėjaus regione tuometiniame Sudane (dabar Pietų Sudanas). Jis mokėsi dvejose mokyklose – Vau ir Rumbeko miestuose. 1962 m. dalyvavo I Sudano pilietiniame kare. Tačiau dėl jauno amžiaus jam neleido aktyviai jungtis prie armijos, tad tęsė mokslus Tanzanijoje. Vėliau baigė ekonomikos bakalauro studijas Grinelio koledže JAV Ajovos valstijoje. 1969 m. baigė mokslus ir nusprendė grįžti į Sudaną.

Pasibaigus karui 1972 m. tęsė karjerą kariuomenėje ir tapo pulkininku.

1983 m. buvo vienas iš sudaniečių išsilaisvinimo judėjimo įkūrėjų ir kartu su savo kariuomene aktyviai dalyvavo II Sudano pilietiniame kare.

2005 m. liepos 9 d. Sudano ir Pietų Sudano vyriausybėms pavyko susitarti dėl taikos sutarties ir baigti daugiau nei 20 metų trukusį karą. Jo metu žuvo apie 1,5 milijono žmonių. Po taikos sutarties buvo išrinktas pirmuoju Sudano viceprezidentu – antru pagal svarbą šalies žmogumi.

2005 m. liepos mėnesį lankėsi Ugandoje ir susitiko su šios šalies prezidentu Yoweri Museveni. Apie šį susitikimą politikas nebuvo pranešęs Sudano vyriausybei, tad naudojosi Ugandos prezidento suteiktu sraigtasparniu. Grįždamas iš susitikimo dėl blogo matomumo sraigtasparnis patyrė avariją ir visi jame buvę žmonės (Mabior, 6 jo kolegos ir 7 įgulos nariai) žuvo. 2005 m. rugpjūčio 5 d. Džuboje įvyko politiko laidotuvės.[1]

Mabior įpėdiniu ir pirmuoju nepriklausomos Pietų Sudano valstybės prezidentu tapo Salva Kiir Mayardit.

Politinis postas
Prieš tai:
naujos pareigos
Pietų Sudano vyriausybės prezidentas
2005-2005
Po to:
Salva Kiir Mayardit

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]