Pereiti prie turinio

Jūros šventė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jūros šventė, 2006 m.
Burlaivis „Sedov“ 2009 m. Jūros šventės metu

Jūros šventė − kasmetinė Klaipėdos miesto šventė, tradiciškai vykstanti paskutinį liepos savaitgalį.

Šventės metu mieste vyksta daug kultūrinių, sportinių ir pramoginių renginių: koncertai, pasirodymai, spektakliai. Jūros šventės metu didžioji dalis renginių yra orientuoti į 'jūrinę tematiką', renginių pobūdžiu ir jų vieta (kruizinis laivų terminalas, Smiltynė, „Memelio miesto“ teritorija, Danės upės kratinės).

Pirmą kartą Jūros šventė (Jūros diena) surengta 1934 m. rugpjūčio 12 d. Lietuvos Vakarų sąjungos iniciatyva. Joje dalyvavo 60 tūkst. miestiečių ir svečių, tarp kurių buvo ir Lietuvos Respublikos prezidentas Antanas Smetona, jis ir paskelbė šventės pradžią.[1] Tarpukariu ji populiarino jūrą, jūreivystę ir jūrines profesijas. Šventėje dalyvaudavo svarbūs Lietuvos visuomenės atstovai, politikai.

2002 m. surengta didžiausia Jūros šventė. Tada renginys sutapo su miesto 750 metų jubiliejumi, ją aplankė apie 1 mln. turistų.

2006 m. šventė surengta liepos 21-23 d. Daugiausia renginių vyko Klaipėdos senamiestyje bei centrinėje miesto dalyje. Per tris dienas įvyko apie įvairių 100 kultūrinių renginių. Pagrindinės šventės scenos buvo: Anikės aikštė, Kruizinių laivų terminalas, Tiltų gatvė, Jono kalnelis. Renginiai vyko 15 vietų, iš kurių net 5 Smiltynėje. 2006 m. Jūros šventėje dalyvavo apie 450 tūkst. žmonių.

48-oji Jūros šventė vyko 2007 m. liepos 27-29 d. Jos metu trečią kartą vyko jau tradiciniu tapęs burlaivų festivalis „Baltic Sail“.

Šventės reikšmė Klaipėdai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai itin svarbus renginys Klaipėdos miestui. Į šventę atvyksta svečių iš visos Lietuvos bei užsienio šalių – Vokietijos, Nyderlandų, Estijos.

Šventė yra puiki priemonė reklamuoti miestą. Ją dažnai transliuoja nacionalinė ir kitos Lietuvos televizijos, sulaukiama nemažai užsienio spaudos dėmesio.

Šventės Jūrininkų vakare tradiciškai įteikiami Jūrų kapitono Liudviko Stulpino medalis ir Lietuvos jūrų transporto darbuotojo garbės ženklas nusipelniusiems asmenims.[2]

  1. Nikžentaitis, Alvydas. Klaipėda: istorija populiariai . Klaipėda: Druka, 2002, 101 p. ISBN 9986-848-22-9 .
  2. Apdovanojimai sužibės naujai klaipeda.diena.lt
  • Jūros šventė (sud. Kęstutis Demereckas). – Klaipėda: Libra Memelensis, 2004. – 96 p.: iliustr. – ISBN 9955-544-26-0