Pereiti prie turinio

Ivanas Kotliarevskis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ivanas Kotliarevskis
Gimė 1769 m. rugsėjo 9 d.
Poltava, Rusijos imperija Rusijos imperija
Mirė 1838 m. lapkričio 10 d. (69 metai)
Poltava, Rusijos imperija Rusijos imperija

Ivanas Petrovičius Kotliarevskis (ukr. Іван Петрович Котляревський, 1769 m. rugsėjo 9 d. – 1838 m. lapkričio 10 d.) – ukrainiečių rašytojas, poetas ir dramaturgas, visuomenės veikėjas, laikomas šiuolaikinės ukrainiečių literatūros pradininku.[1] Kotliarevskis buvo Rusijos ir Turkijos karo veteranas.

Kotliarevskis gimė Ukrainos mieste Poltavoje.[2][3] Po studijų Poltavos dvasinėje seminarijoje (17801789 m.) jis dirbo dvarininkų auklėtoju kaimo sodybose, kur susipažino su ukrainiečių liaudies gyvenimu ir valstiečių šnekta. 17961808 m. tarnavo Rusijos imperijos kariuomenėje Siverskio karabinierių pulke. Kotliarevskis dalyvavo Rusijos-Turkijos kare kaip štabo kapitonas, kurio metu Rusijos kariai apgulė Izmailo miestą. 1808 m. jis pasitraukė iš kariuomenės. 1810 m. tapo nuskurdusių bajorų vaikų mokymo įstaigos globėju. 1812 m. Prancūzijos invazijos į Rusiją metu Horošino mieste suorganizavo 5-ąjį Ukrainos kazokų pulką su sąlyga, kad po karo jis bus paliktas kaip nuolatinė karinė formuotė. Už tai jam buvo suteiktas majoro laipsnis.[4]

Pirmasis šiuolaikinis ukrainiečių rašytojas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1798 m. Ivano Kotliarevskio pašiepianti herojinė poema „Eneida“ (ukr. Енеїда) laikoma pirmuoju literatūros kūriniu, išleistu tik šiuolaikine ukrainiečių kalba.[1] Tai laisvas ankstesnės rusų poeto N. P. Osipovo 1791 m. išleistos poemos „Eneida travesti“ vertimas, tačiau jo tekstas visiškai skiriasi. 1845 m. Vincentas Ravinskis rusiškame žurnale „Majak“[5] baltarusiškai parašė „Eneida travestied“. Nors ukrainiečių kalba buvo kasdienė milijonų Ukrainos gyventojų kalba, imperinės Rusijos kontroliuojamoje teritorijoje oficialiai buvo draudžiama ją vartoti literatūroje. Eneida yra VergilijausEneidos“ parodija, kurioje Kotliarevskis Trojos herojus pavertė Zaporožės kazokais. Kritikai mano, kad ji buvo parašyta atsižvelgiant į Jekaterinos Didžiosios įsakymu sunaikintus Zaporožės kazokus.

Dvi jo pjesės, „Natalka Poltavka“ (Natalka iš Poltavos) ir „Moskal-Charivnyk“ (Maskvietis-burtininkas), buvo sukurtos į operą ir padėjo plėtoti Ukrainos nacionalinį teatrą.

Ten, kur meilė Tėvynei įkvepia didvyriškumą, ten priešo pajėgos neatsilaikys, ten krūtinė stipresnė už patrankas. —  Ivanas Kotliarevskis[6][7]

  1. 1,0 1,1 „Eneyida | work by Kotlyarevsky“. Encyclopedia Britannica (anglų). Nuoroda tikrinta 2020-05-30.
  2. Літературна панорама. 1988 Текст : збірник. Вип. 3 / упоряд. Г. М. Сивокінь. – К. : Дніпро, 1988. – 270 с. – 1,30.
  3. "Малоросійська шляхта" мала більше прав і вольностей, ніж російські дворяни
  4. Ivan Kotliarevsky. Eneida: Excerpts. Translated by Andrusyshen C. H & Kirkconnell W. in the anthology The Ukrainian Poets 1189–1962. Archyvuota kopija 2012-03-09 iš Wayback Machine projekto. Published for the Ukrainian Canadian Committee by the University of Toronto Press in Toronto, 1963.
  5. Энеіда навыварат. knihi.com.
  6. „Quote by Іван Котляревський: "Любов к Отчизні де героїть, Там сила вража не ..."“ (ukrainiečių).
  7. Олександр Палій. „Чому "вороженьки" бояться пам'яті героїв Крут?“. unian.net (ukrainiečių).