Pereiti prie turinio

Ikis (sala)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Iki salos padėtis Nagasakio prefektūroje

Iki sala (jap. 壱岐島) – nedidelė sala, esanti tarp Kiūšiu salos ir Cušimos salyno Cušimos sąsiauryje, rytiniame Korėjos sąsiaurio dalyje. Tai dalis Nagasaki prefektūros Japonijoje. Iki miestas yra vietinės vyriausybės centras. Sala turi 3 uostus.

Ši sala kartu nuo seno buvo ir viena tradicinių Japonijos žemių, dar vadinama 壱州 Išiū.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

138,45 km² ploto saloje, t. y. 17 km iš šiaurės į pietus ir 14 km iš rytų į vakarus, gyvena apie 33 200 gyventojų. Žemdirbystė plačiai naudojama vietinių gyventojų, plačiai auginami ryžiai ir tabakas. Čia vyrauja onsen; taip japonai vadina karštą pavasarį. Jūrų ežiai šioje saloje – delikatesas, kaip ir japoniška degtinė šiočiū.

Tarp XX a. 8 ir 9 dešimtmečių, ypatingai Kacumoto mieste, salos gyventojai buvo pagarsėję banginių ir delfinų medžiokle ypatingai dideliais kiekiais. Dėl nykstančios Seriola quinqueradiata rūšies, 1982 m. vietinė miesto vyriausybė uždraudė žvejoti pastarąją rūšį dideliais mastais.

1977 m., vietiniai žvejai pakvietė televizijos kompanijas masiškų delfinų žudynių nufilmavimui. Po to pasaulis stipriai pasmerkė žvejų veiksmus dėl delfinų žudymo. [1] Archyvuota kopija 2007-10-06 iš Wayback Machine projekto.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki sala nuo senovės buvo viena tradicinių Japonijos žemių.

Po Toi įsiveržimo, prasidėjo prekyba tarp Korėjos valstybės Korio, Cušimos, Iki ir Kiūšiū, bet buvo sustabdytas Mongolų įsiveržimu į Japoniją 1274 ir 1281 m. Tačiau Japonai ėmėsi priemonių tolimesniems mongolų įsibrovimams sustabdyti. Korjosa (Korio dinastijos istorikas) minėjo, kad 1274 m., mongolų karinės pajėgos, tarp kurių buvo ir korėjiečių karių, užgrobė Cušimos ir Iki salas bei išžudė daugybę salos gyventojų.

Iki sala, kartu su Cušima ir Macura tapo viena didžiųjų Wokou (japonų piratų) bazių.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]