Išnykimo taškas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Išnykimo taškas
Vanishingpointmovieposter.jpg
PavadinimasVanishing Point
Kilmės šalisJAV
RežisieriusRichard C. Sarafian
Prodiuseris (-iai)Norman Spencer
Michael Pearson
VaidinaBarry Newman
Cleavon Little
Dean Jagger
Victoria Medlin
Charlotte Rampling
Metai1971 sausio 15
ŽanrasVeiksmas
Trukmė106 min.
Kalbaanglų
Platintojas20th Century Fox
Biudžetas1 300 000 USD
IMDb įrašas

Išnykimo taškas (angl. Vanishing Point) yra 1971 metų kelioninis filmas. Didžiausios filmo dalies veiksmas vyksta JAV pietvakariuose, tai yra vienas iš ankstyviausių filmų garso takeliui panaudojęs roko muziką. Filmas yra pamėgtas Mopar entuziastų, kadangi yra vienas iš reikšmingiausių filmų vaizduojančių klasikinį Dodge kompanijos muscle car automobilį. Filmas išlieka populiariu iki šių dienų ir yra laikomas kultiniu.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis filmo veikėjas Kovalskis (Barry Newman) gauna užduotį pristatyti baltą 1970 metų Dodge Challenger automobilį iš Denverio, Kolorado į San Franciską, Kaliforniją. Jis yra vietnamo karo veteranas ir praeityje yra dirbęs policininku, bei lenktynininku, ką parodo filmo eigoje pasirodantys kadrai. Filme taip pat yra rodoma kaip per nelaimingą atsitikimą žuvo jo mergina.

Filmui prasidedant, Kovalskis artėjęs prie gaudynių scenos su Kalifornijos Greitkelio Patruliais pabaigos, kelio pabaigoje stovint dviem buldozeriams ir CBS žinių mikroautobusui. Pamatęs buldozerius jis apsuka savo automobilį ir važiuoja link jį besivejančių trijų patrulinių automobilių. Tuomet jis nuvažiuoja nuo kelio tam, kad galėtų pamąstyti, kiek pamąstęs jis apsuka automobilį ir grįžta atgal prie kelią užtvėrusių buldozerių. Tuo metu kai jo baltas Challenger'is prasilenkia su juodu Chrysler Imperial automobiliu, ekranas sustingsta ir Challengeris išnyksta į Sekmadienį 10:02, kol Imperial nuvažiuoja toliau.

Tada filmo veiksmas grįžta dviem dienomis atgal į Denverį, Koloradą, kur prasideda Kovalskio kelionė. Jis atvyksta į Denverį su juodu Chrysler Imperial automobiliu, kurį jis pristatė iš San Francisko. Jo prižiūrėtojas prašo, jog jis kiek pailsėtu, tačiau Kovalskis nesutinka ir ta pačia naktį išvyksta su baltu Dodge Challenger, kurį turi pristatyti į San Franciską. Iš pradžių jis sustoja prie baro, kad nusipirktų tablečių ir pasako savo draugui Džeikui (Lee Weaver), kad jis turi nuvykti į San Franciską iki rytojaus 3 valandos ryto (nors iš tiesų automobilį tereikia pristatyti tik iki pirmadienio). Jie susilažina ir Kovalskis dideliu greičiu išvyksta iš Denverio.

Kiek vėliau šeštadienio ryte netoli Glenvud Springso, Kolorado, du policininkai su motociklais pasirodo galiniame Kovalskio veidrodėlyje ir bando jį sustabdyti už greičio viršijimą. Jis nustūmęs viena iš jų nuo keliu sustoja ir pažiūrėjęs, jog pareigūnas nenukentėjo jis nuvažiuoja ir numuša antrąjį.

Policija Kovalski nusiveja per Kolorado, Jutos ir Nevados valstijas į Kaliforniją. Visą kelią Kovalskis klausosi KOW radijo stoties, kuri yra transluojama iš Goldfildo, Nevados. Aklas afroamerikietis DJ-us žinomas kaip Super Soul, klausosi policijos jų radijo dažniu ir padeda Kovalskiui jos išvengti.

Super Soul jį vadina "paskutiniu amerkikos didvyriu" (the last American hero) ir taip pritraukia publikos dėmesį. Baikeriai ir Hipiai prie radijo stoties būstinės siūlydama savo paramą. Kovalskiui padeda senukas, kuris dykumoje gaudo gyvates ir jam duoda kuro ir kiek vėliau važiuodamas jis pakelėje pamatęs ir sutinka pavežti du pakeleivius, kurio pasirodo esą plėšikai, tačiau Kovalskis jos išgrūda iš automobilio.

Šeštadienio popietė. policijos pareigūnas ir keli Ku Klux Klan nariai įsibrauna į KOW studija, bei sumuša Super Soul, bei jo pagalbininką. Prie Kalifornijos valstijos sienos Kovalskiui padeda baikeris ir jo naturistė mergina.

Ankstyvą sekmadienio rytą Kvalskis atvyksta į Ciską, Nevadą. Gaudynės sutampa su filmo pradžia, tik šį kartą Kovalskis trenkiasi į du buldozerius ir žūva.

Automobilis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kovalskį vijasi sraigtasparnis

Automobilis kurį turėjo pristatyti Kovalskis buvo baltas 1970 metų Dodge Challenger R/T hardtopas su Kolorado valstijos numeriais OA-5599. Jis turėjo 4-pavarų mechaninę transmisiją su 4-barelių/440 kubinių colių "Magnum" V8 varikliu. Iš viso filmavimui buvo skirti penki 1970 metų modelio automobiliai, keturi iš jų buvo su 4-pavarų, 440 varikliais, o penktasis turėjo 383 varilį ir automatinę transmisiją. (2005 metais išleistame filmo DVD, režisierius komentuoja, kad iš viso buvo naudojami devyni automobiliai, tačiau 1986 metų kovą pasirodžiusiame Musclecar Review žunalo straipsnyje pagrindinis filmo aktorius ir kaskadininkas teigė jų buvo tik penki). Po filmavimo sveikas liko tik vienas iš automoblių.