Hvaihė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Huaihe)
Jump to navigation Jump to search
Hvaihė
Hvaihė Bengbu mieste
Hvaihė Bengbu mieste
Ilgis 1078 km
Baseino plotas 174 000 km²
Vidutinis debitas 1000 m³/s
Ištakos Tongbajaus kalnai
Žiotys Hundzės ežeras
Šalys Kinijos vėliava Kinija

Hvaihė (kin. 淮河, pinyin: Huái Hé) – upė rytų Kinijoje, Jangdzės ir Chvangchės tarpupyje. Prasideda Henano provincijoje, Tongbajaus kalnuose. Teka į rytus Didžiąja Kinijos lyguma. Įteka į Hundzės ežerą, kanalais sujungtą su Jangdze ir Geltonąja jūra.

Didžiausi intakai: Honghė, Kvanhė, Guohė, Huihė (kairieji).

Upės baseinas

Vidutinis Hvaihės debitas yra ~1000 m³/s, tačiau musonų metu kyla smarkus poplūdis, kurio metu upės debitas siekia 10-13 tūkst. m³/s. Upė neša daug nešmenų, dėl kurių kyla dugnas ir kyla grėsmė aplinkinei lygumai. Upės vaga istorijos bėgyje migravo – įtekėdavo tai į Chvangchę, tai į Jangdzę, tai į Geltonąją jūrą. XX a. vid. įrengti irigaciniai mechanizmai ir sudarytas Hundzės ežeras padėjo sumažinti užtvindymų grėsmę. Dabar didžioji vandens dalis nuteka į Jangdzę.

Upės žemupys laivuojamas, su kitomis upėmis jungiasi Didžiuoju Kinijos kanalu. Upės vanduo naudojamas drėkinimui. Svarbiausi miestai prie Hvaihės – Hvainanas, Bengbu[1].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. Москва: Советская энциклопедия, 1983, 471-472 psl.