Hvaihė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Hvaihė
Hvaihė Bengbu mieste
Hvaihė Bengbu mieste
Ilgis 1078 km
Baseino plotas 174 000 km²
Vidutinis debitas 1000 m³/s
Ištakos Tongbajaus kalnai
Žiotys Hundzės ežeras
Šalys Kinijos vėliava Kinija

Hvaihė (kin. 淮河, pinyin: Huái Hé) – upė rytų Kinijoje, Jangdzės ir Chvangchės tarpupyje. Prasideda Henano provincijoje, Tongbajaus kalnuose. Teka į rytus Didžiąja Kinijos lyguma. Įteka į Hundzės ežerą, kanalais sujungtą su Jangdze ir Geltonąja jūra.

Didžiausi intakai: Honghė, Kvanhė, Guohė, Huihė (kairieji).

Upės baseinas

Vidutinis Hvaihės debitas yra ~1000 m³/s, tačiau musonų metu kyla smarkus poplūdis, kurio metu upės debitas siekia 10-13 tūkst. m³/s. Upė neša daug nešmenų, dėl kurių kyla dugnas ir kyla grėsmė aplinkinei lygumai. Upės vaga istorijos bėgyje migravo – įtekėdavo tai į Chvangchę, tai į Jangdzę, tai į Geltonąją jūrą. XX a. vid. įrengti irigaciniai mechanizmai ir sudarytas Hundzės ežeras padėjo sumažinti užtvindymų grėsmę. Dabar didžioji vandens dalis nuteka į Jangdzę.

Upės žemupys laivuojamas, su kitomis upėmis jungiasi Didžiuoju Kinijos kanalu. Upės vanduo naudojamas drėkinimui. Svarbiausi miestai prie Hvaihės – Hvainanas, Bengbu[1].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 471-472