Brian Houghton Hodgson

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Hodgson)
Brian Houghton Hodgson

Brian Houghton Hodgson (1800 m. vasario 1 d. arba 1801 m.[1]1894 m. gegužės 23 d.[2]) – gamtininkas ir etnologas, dirbęs Indijoje ir Nepale kaip britų rezidentas. Jis aprašė daug paukščių ir žinduolių rūšių, gyvenančių Himalajuose. Tyrinėjo Tibeto budizmą ir plačiai aprašė religiją ir lingvistiką.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jis buvo antras vaikas iš septynių gimusių Briano Hodgsono (17661858) ir Katerinos (1775?–1851) šeimoje.[3] Gimė Lower Beech, Prestburyje, Češyro grafystėje. Budamas septyniolikos metų (1818 m.) jis keliavo į Indiją kaip Rytų Indijos (Ost-Indijos) kompanijos raštininkas. Per savo komandiruotę jis gerai išmoko nepalų ir nevarų kalbas. Rinko budistų tekstus sanskrito ir pali kalbomis ir juos studijavo kartu su Pandit Amritananda. Domėjosi Himalajų regiono žmonių kultūra. Vėliau tyrinėjo Kangjur ir Tengjur tekstų kopijas.

Tyrinėjo Nepalo, Sikimo, Bengalijos gamtą. Jis surinko didelę paukščių ir žinduolių kolekciją, kurią vėliau padovanojo Britų muziejui. Atrado 39 žinduolių ir 124 paukščių rūšis. Jis atrado naują orongų (Pantholops hodgsonii) rūšį, kuri po jo mirties pavadinta jo garbei. Taip pat aprašė ir pavadino nykštukinių šernų (Porcula salvania) rušį .[4] Zoologinė kolekcija, kurią jis padovanojo Britų muziejui 1843 ir 1858 metais sudarė 10 499 egzemplioriai.

Po jo mirties jo garbei buvo pavadinta:

Darbai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]