Pereiti prie turinio

Hippolyte Mège-Mouriès

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Hippolyte Mège-Mouriès

Ipolitas Mež-Murijė (Hippolyte Mège-Mouriès, 1817 m. spalio 24 d. Draginjane – 1880 m. gegužės 31 d. Paryžiuje) – prancūzų chemikas ir atradėjas. Svarbiausias atradimas – margarinas.

Atradimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1860 m. Mež-Murijė daugiausia dėmesio skyrė riebalų perdirbimui. Prancūzijoje kilo sviesto trūkumas, o Napoleonas III pasiūlė premiją už sviesto pakaitalo gamybą. Mež-Murijė eksperimentavo su tuo, kas, kaip manoma, buvo nauja riebalų rūgštis, kurią atrado Mišelis Eženas Ševriolis. Iki 1867 m. Mež-Murijė dirbo „La Ferme Impériale de la Faisanderie“, privilegijuotame Napoleono III ūkyje Vensene prie Paryžiaus.

Mež-Murijė išradimas, iš pradžių žinomas kaip oleomargarinas, buvo sukurtas maišant perdirbtą jautienos talį su nugriebtu pienu. Tai buvo balkšvos išvaizdos karoliukai. Nors jis neteisingai suprato panaudotas chemines medžiagas, Mež-Murijė procesas buvo svarbus laimėjimas, nes jis sėkmingai padarė švelnius, neutralius riebalus žemoje temperatūroje, naudodamas vandenį.

Mež-Murijė pateikė paraišką dėl daugybės margarino gamybos patentų. Jis buvo suteiktas 1869 m. spalio 2 d. Mež-Murijė savo išradimą parodė 1871 m. olandų sviesto eksportuotojui Antonui Jurgenui. Mège-Mouriès galbūt negalėjo suprasti, kad jo patentas Nyderlanduose nebuvo apsaugotas patentų sutartimis. Jurgenas, toliau tobulino Mež-Murijė idėjas ir pradėjo gaminti ir parduoti margariną, kaip ir kita Olandijos kompanija, vadovaujama Simono van den Bergo. Abi buvo įsikūrusios Oso mieste Šiaurės Brabante. „Jurgens“ kompanija galiausiai tapo „Unilever“ dalimi.

Mež-Murijė labai mažai pelno gavo dėl oleomargarino išradimo, kuris Prancūzijoje niekada nebuvo populiarus. Jurgensas ir van den Bergas sukūrė didelę eksporto pramonę, parduodančią margariną į Angliją ir kitas šalis. 1880 m. Nyderlanduose buvo ne mažiau kaip 70 margarino gamyklų. 1911 m. Jurgenass eksportavo 111 000 tonų margarino, o Van den Bergas – 112 000.