Pereiti prie turinio

Hebridai (Mendelsonas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Hebridai (op. Nr. 26, taip pat „Fingalo ola“, „Uvertiūra Fingalo saloms“, „Osiano Fingalo oloje uvertiūra“, „Vienišos salos uvertiūra“) – vokiečių romantinės muzikos kompozitoriaus F. Mendelsono (1809–1847) koncertinė vieno veiksmo uvertiūra. Tai vienas iš žinomiausių F. Mendelsono kūrinių.

1829 m. F. Mendelsonas, tuomet tik 20 metų amžiaus, kartu su vaikystės draugu Karlu Klingemanu apsilankė Škotijoje. Jie kartų klajojo tarp Škotijos aukštumų ežerų ir laukinė gamta paliko didelį įspūdį kompozitoriui po Berlyno kultūros. Keliaudamas keltu prie vakarinės Škotijos krantų netoli Hebridų F. Mendelsonas buvo įkvėptas jūros rūko ir besiplakančių bangų. Jam užgimė idėja melodijos, kuria jis pradėjo „Hebridų“ uvertiūrą. Savo įspūdžius ir kelis pirmus melodijos taktus jis užrašė laiške seseriai Fani. Iš kelionės įspūdžių jis taip pat sukūrė trečiąją („Škotišką“) simfoniją.

„Hebridų“ uvertiūra parašyta sonatos formoje ir buvo pirmą kartą atlikta 1830 m. F. Mendelsonas kelis kartus ją taisė, kita premjera įvyko 1832 m. gegužės 14 d. Londone.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]