Halės turgus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Halės turgus Vilniuje
Vidus
Halės turgus 2002 m.

Halės turgus – halės tipo turgus Vilniuje. Po 2006 m. rekonstrukcijos, remonto didžioji dešinėje esančių prekyviečių dalis po atviru dangumi buvo apdengta stogu, plotas suskirstytas į „kišeninius“ kiosko tipo kambarėlius, o ten įkurdintos kiniškų rūbų, pasak portalo „Skaniai.lt“, beveidžių lietuviškos konditerijos parduotuvėlių ir panašaus pobūdžio įstaigos[1].

Adresas: Pylimo g. 58/ Bazilijonų g. 1, Vilnius.

Darbo laikas: II–VI 7.00–18.00, VII 7.00–15.00[2].

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Istorinės žinios apie Halės turgavietės teritoriją yra labai menkos. Minima, kad XVIII a. pabaigoje čia buvo nedidelis dvarelis. XIX a. antrojoje pusėje šioje vietoje jau veikė javų turgus.

1904–1906 m. pastatytas metalinių konstrukcijų Halės pastatas, kuris su nedideliais plano pakeitimais išliko iki šių dienų. Pastatas buvo atidarytas 1906 m. ir tuometiniame Vilniuje tai buvo vienas iš moderniausių pastatų, kuriame buvo pritaikyta nemažai techninių sprendimų – plieninės ir gelžbetoninės konstrukcijos, sudėtingo profilio arkos. Pastatą projektavo inžinierius ir architektas Vaclovas Michnevičius. Įdomu ir tai, kad tai vienintelis tokio tipo konstrukcijos, kurioje naudojamos metalo santvaros, pavyzdys Lietuvoje[3].

M. Morelovskio sudarytame miesto gynybinių įtvirtinimų plane dabartinėje Halės turgaus vietoje galima matyti du netaisyklingų bastionų kontūrus, kas nurodo, jog šioje vietoje ėjo miestą juosusi gynybinė siena. Rekonstruojant Halės turgavietę, buvo aptiktos daugiau kaip prieš 300 metų statyto namo liekanos, nors manyta, jog XVII a. pastatų toje vietoje nebūta.

Nuotraukų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prekyba vaisiais ir daržovėmis Halės turgaus prieigose, apie 1916 m.
Vilnius, Halės turgavietė ir pylimo gatvė 1941 m.
Halės turgavietės pastatas 1941

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka