Haid parkas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Haid parkas
Dviejų parkų vaizdas iš viršaus: priekyje Kensingtono sodai, toliau Haid parkas
Dviejų parkų vaizdas iš viršaus:
priekyje Kensingtono sodai, toliau Haid parkas
TipasViešasis parkas
Geografinė padėtisLondonas, Jungtinė Karalystė
Plotas140 ha
Įkurtas1637 m.
ValdytojasLondono Karališkieji parkai
Svetainėwww.royalparks.org.uk/parks/hyde-park

Haid parkas (angl. Hyde park) – parkas Londone, Jungtinėje Karalystėje, didžiausias iš keturių (Kensingtono sodai, Haid parkas, Gryn parkas, Sent Džeimso parkas) viešųjų Londono Karališkųjų parkų grandinės, esančių miesto centre.

Vakaruose Haid parkas ribojasi su Kensingtono sodais, pietryčiuose per Haid parko kampą su Gryn parku. Haid parko pietryčių kampe, arba prie paminėtų keturių parkų grandinės yra prisišliejęs ir penktas - Bekingemo rūmų parkas, tačiau jis yra privatus ir neprieinamas publikai.

Parke yra dirbtinis ežerėlis, atsiradęs 1730 metais pastačius užtvanką ant Vestburno upelio. Ežerėlio didesnioji pietrytinė dalis vadinama Serpentinu yra Haid parko dalyje, kita šiaurvakarinė ežerėlio dalis vadinama Longvateriu yra Kensingtono sodų parko dalis. Per ežerėlį nutiestas mašinų ir pėsčiųjų tiltas, yra riba tarp Haid ir Kensingtono sodų parkų.

Parkas buvo įkurtas Henriko VIII 1536 m., 1637 m. buvo atidarytas ir tapo populiariu, buvo rengiami gegužės 1-osios paradai. Parkas buvo atnaujintas ir pertvarkytas XVIII a. pradžioje. Čia 1851 m. buvo surengta Didžioji paroda, kur buvo eksponuojami kristaliniai rūmai, suprojektuoti Džosefo Pakstono.

Čia nuo XIX a. populiaru rengti viešąsias kalbas ir demonstracijas. Yra speciali vieta kalbėtojams, rengiami debatai ir protestai. Yra koncertavusios Pink Floyd, The Rolling Stones ir Queen grupės.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]