Hacujumė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Fudzijama
Sakalas
Baklažanas
Ichi-Fuji, Ni-Taka, San-Nasubi (一富士、二鷹、三茄子; 1. Fudzijama, 2. Sakalas, 3. Baklažanas)

Hacujumė (jap. 初夢 = Hatsuyume 'pirmasis sapnas') yra japoniškas terminas, reiškiantis pirmąjį naujųjų metų sapną. Tradiciškai sapno turinys sapnuojančiajam išpranašauja sekančių metų sėkmę. Japonijoje gruodžio 31 naktį dažniausiai praleidžiama nemiegant, todėl hatsuyume dažnai reiškia sausio 1 nakties sapną. Tai paaiškina kodėl sausio 2 (diena po „pirmojo sapno“ nakties) tradiciniame japonų kalendoriuje vadinama Hatsuyume.

Yra manoma, kad sapnas, kuriame susapnuojamas Fudži kalnas, sakalas ir baklažanas, atneša didelę sėkmę. Toks įsitikimas atsirado jau ankstyvame Edo periode, tačiau yra įvairių teorijų dėl jo kilmės, bei to, kodėl būtent tokia kombinacija yra laikoma atnešančia laimę. Viena iš teorijų teigia, jog ši kombinacija atneša laimę dėl to, kad Fudži kalnas yra aukščiausiais Japonijos kalnas, sakalas yra protingas ir stiprus paukštis, o žodis baklažanas (jap. nasu arba nasubi 茄子) gali reikšti kažko didelio gavimą (nasu 成す). Kita teorija teigia, kad toks derinys atsirado dėl to, kad Fudži kalnas, sakalų dresiravimas ir ankstyvi baklažanai buvo mėgstami siogūno Tokugavos Iejasu.

Vis dėlto, nors šis prietaras Japonijoje puikiai žinomas, dažnai prisimenamas Iči-Fudži, Ni-Taka, San-Nasubi (一富士、二鷹、三茄子 – 1. Fudži, 2. Sakalas, 3. Baklažanas) forma, sąrašo tęsinys nėra gerai žinomas. Tęsinys yra toks – Jon-Sen, Go-Tabako, Roku-Zato (四扇、五煙草、六座頭 – 4. Vėduoklė, 5. Tabakas, 6. Aklas akupresūrininkas). Šio trejeto kilmė yra prasčiau žinoma ir nėra aišku, ar jie buvo tik pridėti prie originaliųjų trijų, ar visų šešių sąrašas buvo sukurtas vienu metu.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]