Guts (žaidimas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Guts – komandinis ekstremalaus sporto žaidimas, žaidžiamas su skaidančiu disku išmuštuko principu. Guts žaidžiamas tarp dviejų komandų su penkiais žaidėjais aikštelėje iš kiekvienos komandos. Žaidimo tikslas – tapti komanda, surinkusia 21 tašką, ir laimėti žaidimą. Pradedant žaidimą komandos išsirikiuoja viena prieš kitą išilgai, tarp komandų yra 14 metrų tarpas. Žaidimo metu vienas iš puolančiosios komandos žaidėjų metą diską į oponentų komandą, o besiginanti komanda turi pagauti diską viena ranka ir nespaudžiant disko prie kūno (vienu metu diską liesti gali tik vienas žaidėjas). Jeigu mesto disko besiginančiai komandai nepavyko pagauti, atakuojanti komanda pelno tašką.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Guts žaidimas buvo išrastas Eagle Harbor[1] mieste, Mičigane, JAV, Bobo, Džeiko, Timo ir Pyto Hylų (Bob, Jake, Tim ir Pete Healy) [2].

Augant susidomėjimui žaidimu ir didėjant žaidėjų skaičiui, tobulėjo ir stiprėjo metimai. Skraidantys diskai, kurie seniau būdavo laikomi nelūžtančiais, pasiekdavo iki 100–120 km/h greitį susidūrimo metu kartas nuo karto sulūžta (žaidžiant, tai dažniausiai būna gynėjo ranka). Gaudant tokį diską tikrai reikia nemažai drąsos, tai ir kilo pavadinimas šiam žaidimui – Guts išvertus iš anglų kalbos „drąsa“. Vieno turnyro metu dalyvavusiam žaidėjui prireikė net 15 siūlių, siekiant susiūti žaizdą rankoje, padarytą gaudant didžiuliu greičiu ir jėga skriejantį diską. Ši sporto šaka pradėta laikyti ekstremalaus sporto šaka.

1970 metais Guts žaidimas išplito po JAV ir po kitas pasaulio šalis. Žinios apie šį sportą pasiekė radijo, televizijos laidas, didžiuosius laikraščius ir žurnalus (tokius kaip „Time“)[3].

Žaidimui dėl populiarumo ištobulėjus, pagreitėjus ir sustiprėjus metimams, žaidėjai turėjo rasti būtų kaip gaudyti vis stipriau skrendančius diskus, taip šiame sporte atsirado diskų pamušimai (pakėlimai) į orą, disko pristabdymas ir netgi įspūdingi šuoliai layout, siekiant pagauti jau besileidžiantį diską. Guts tapo ekstremaliu sportu, reikalaujančiu ypač gerų refleksų, fizinio pasirengimo ir koncentracijos.

Tarp 1970 ir 1990 metų šis žaidimas išplito ir Azijoje, „Wham-O“ žaislų kompanijos dėka. XX a. paskutiniame dešimtmetyje Guts savo populiarumu Japonijoje ir Taivane net pranoko JAV. Žinia, kad Azijos atstovai pradėjo įsitvirtinti Guts turnyrų viršūnėse JAV, Guts žaidėjai pradėjo stipriau ruoštis (į sportą sugrįžo net sportinę karjerą baigę žaidėjai), siekiant Guts čempionų titulą grąžinti JAV.

Organizacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aukščiausias sporto valdymo organas, kaip ir didžiajai daliai žaidimų su skraidančiuoju disku, yra World Flying Disc Federation (WFDF) ('Pasaulinė skraidančiojo disko federacija'). Jungtinėse Amerikos Valstijose įkurta už šį žaidimą atsakinga asociacija – United States Guts Players Association (USGPA) ('Jungtinių Valstijų Guts žaidėjų asociacija').

2007 metų birželio 30liepos 1 dienomis, Hancock mieste, Mičigane, vyko penkiasdešimtas tarptautinis Guts turnyras, pritraukęs žaidėjų iš visos JAV, Kanados ir tuo metu stipriausių žaidėjų iš Japonijos (taip pat ir „Katon“ komandą, kuri tuo metu buvo WFDF pasaulio čempionai).

Jungtinių Valstijų Guts žaidėjų asociacija (USGPA) turnyro metu pagerbė geriausius ir labiausiai nusipelniusius žaidėjus, įtraukdami į Guts žaidimo garbės lentą prie Fredo Morisono (Fred Morrison) („Pluto Platter“ skraidančio disko išradėjo), Bobą, Džeiką, Timą ir Pytą Hylus (Bob, Jake, Tim ir Pete Healy, [4] Guts žaidimo bei tarptautinio Guts turnyro įkūrėjai), ir Edą Hedriką (Ed Headrick, daugkartinis tarptautinio Guts turnyro nugalėtojas ir standartinio diskgolfo krepšio, naudojamo turnyruose, išradėjas).

Žaidimo eiga[5][redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Guts žaidimas sukurtas remiantis kvadrato (išmuštuko) pagrindu. Dvi komandos iš penkių asmenų išsirikiuoja viena priešais kitą, diskas yra metamas į oponentų komandą kuo stipriau, siekiant „išmušti“ oponentų komandos žaidėją, o besiginančioji komanda turi pagauti skrendantį diską nepasiekus žemės. Besiginančioji komanda gali išrikiuoti nuo penkių iki vieno savo žaidėjų, kurie bandys gaudyti tą diską. Diską gaudyti galima tik viena ranka. Prieš žaidimą abiejų komandų atstovai „meta burtus“ (aukštyn metami du diskai ir spėjama ar nusileis vienodai ar skirtingai atsivertę diskai, sakoma: „skirtingi“ arba „vienodi“). Burtus laimėjusi komanda pradeda ataką.

Kai abi komandos pasirengusios, besiginančiosios komandos žaidėjas iškelia ranką į viršų duodamas signalą, kad jų komanda pasirengusi pradėti ir gynėjai užima savo pozicijas. Atakuojančios komandos žaidėjas metą diską kaip galima stipriau į vieną iš besiginančios komandos žaidėjų, siekiant jį „išmušti“. Jeigu metikas prameta (t. y. diskas nepasiekia gynėjų arba praskrenda aukščiau gynėjų) besiginančios komandos zonos, taškas yra atiduodamas besiginančiai komandai, o jeigu besiginančios komandos žaidėjas diską pagauna, taško nepelno nė viena komanda. Nepagavus metimo arba pagavus, bet pametus diską, taškas atitenka atakavusiai komandai ir besiginančioji komanda pasiima diską ir tampa atakuojančia komanda.

Diskas yra gaudomas tik viena ranka (plaštaka). Gaudyti diską spaudžiant jį prie kūno negalima, taip pat negalima gaudyti disko dviem rankom. Tokie disko gaudymo apribojimai žaidėjus privertė surasti kitokių gaudymo būdų, kaip pamušant diską iš apačios į viršų, taip sulėtinant jo skridimo į priekį greitį ir paliekant diską pagauti savo komandos draugams. Toks gaudymo būdas yra populiariausias ir įjungia visus komandos žaidėjus. Žaidimas tęsiamas kol viena iš komandų pirma surenka 21 tašką ir tarp komandų yra bent 2 taškų skirtumas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.eagleharborweb.net/archive/frisbee.htm Eagle Harbor Guts komandos tinklalapis
  2. http://www.gutsfrisbee.com/about/inductees.asp Pasaulinės Guts žaidimo įkūrėjai ir puoselėtojai
  3. * „Flipped Disks“. TIME. 1972-07-17. Suarchyvuotas originalas 2012-02-14. Nuoroda tikrinta 2012-02-10. 
  4. http://www.gutsfrisbee.com/about/inductees.asp Pasaulinės Guts žaidimo garbės lenta
  5. http://www.gutsfrisbee.com/about/rules.asp Oficialios Guts žaidimo taisyklės

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]