Gruzijos tarptautiniai santykiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Gruzijos prezidentas Micheilas Saakašvilis Gruzijos užsienio politikos prioritetus rikiuoja tokia tvarka:

Santykiai su Rusija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Foreign relation of Georgia:

██ Diplomatic relations established

██ No diplomatic relations established

██ Diplomatic relations terminated

Po prezidento M. Saakašvilio atėjimo į valdžią santykiai su Rusija nebėra Gruzijos užsienio politikos prioritetas. 2005 m. gegužės 12 d. Gruzijos parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria pareikalavo pradėti derybas dėl Rusijos karinių pajėgų išvedimo iš šalies. Šiuo metu Rusija Gruzijoje turi dvi karines bazes – Achalkalakyje ir Batumyje.

Pagal pirminius reikalavimus Rusijos pajėgos turėjo būti išvestos iki 2006 m. sausio mėnesio, priešingu atveju grasinta šias bazes blokuoti. Gruzijos vyriausybė ir parlamentas taip pat kelia reikalavimus atlyginti Rusijos karinių bazių padarytą žalą gamtai.

Rusijos karinių bazių išvedimas numatytas dar 1999 m. ESBO susitikime. Rusijos vyriausybė teigia, kad Gruzijos reikalaujami kariuomenės išvedimo terminai yra per greiti. Gruzijos parlamento rezoliuciją Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pavadino „šantažu“.

Santykiai su JAV[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Santykiai su JAV yra pagrindinis Gruzijos užsienio politikos prioritetas. Šių santykių svarbą JAV pademonstravo JAV prezidento Dž. Bušo ir valstybės sekretorės Kondolizos Rais (Condoleezza Rice) vizitais 2005 m. gegužės 8-9 d., iškart po vizito Rusijoje.