Grotelinis ekranas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
JAV šarvuotasis transporteris Stryker su groteliniais ekranais

Grotelinis ekranas (rus. решетчатый экран) - plieninės grotelės, kurios dideliu atstumu (iki 50 cm ir daugiau) nuo šarvų tvirtinamos prie tankų ir kitų šarvuotųjų kovos mašinų bortų ir galo, kad apsaugotų nuo reaktyvinių prieštankinių granatsvaidžių kumuliacinių granatų ir iš dalies - nuo prieštankinių raketų.

Pirmą kartą tokius ekranus naudojo kai kurie Raudonosios Armijos tankų daliniai Antrojo pasaulinio karo pabaigoje, kad apsisaugotų nuo vokiečių faustpatronų.
Tokius ekranus Tarybinė Armija naudojo Afganistane ir Čečėnijoje. Visais šiais atvejais grotelinius ekranus įrengdavo dalinių dirbtuvėse.
Kai kurios šarvuotosios technikos modernizacija užsiimančios kompanijos siūlo gamyklinės gamybos grotelinių ekranų komplektus, sukonstruotus tam tikriems šarvuočių ir senųjų modelių tankų modeliams.

Veikimo principas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Groteliniai ekranai apsaugo nuo RPG granatų - pvz., su 0,5-0,65 tikimybe suardo granatų PG-7 ar PG-9 kovinę dalį, todėl jos sprogdamos nesudaro kumuliacinės čiurkšlės, ir nepramuša pagrindinio šarvo ar bent šarvamušis veikimas žymiai susilpnėja.

Kumuliacinei granatai pataikant tarp grotelių strypų suardoma granatos galvutė ar bent deformuojama kumuliacinė įduba, dėl ko kumuliacinė čiurkšlė nesusidaro visai ar susidaro netaisyklinga.
Kai granata sprogdikliu pataiko tiesiai į strypą, jos sprogdiklis normaliai suveikia ir šaudmuo sudaro kumuliacinę čiurkšlę, tačiau dėl didesnio nuotolio čiurkšlės šarvamušis veikimas susilpnėja. Tačiau tokio pataikymo tikimybė maža.

Groteliniai ekranai efektyvūs kautynėse miesto sąlygomis, kai šarvuotąją techniką iš arti apšaudo prieštankiniais granatsvaidžiais. Grotelinių ekranų komplektą (sveriantį 550-570 kg) tanko T-72 ar T-64 įgula pati uždeda per 3 val.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]