Grigorijus Perelmanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Grigorijus Perelmanas
Grigorijus Perelmanas
Gimė 1966 m. birželio 13 d.
Leningradas
Tautybė žydų kilmės rusas
Veikla matematikas
Sritis geometrija
Alma mater Leningrado valstybinis universitetas
Žinomas (-a) už Rymano geometrija, geometrinė topologija, Puankarė prielaidos įrodymas
Žymūs apdovanojimai

Europos Matematikų Draugijos Prizas (1996; atsisakė), Fildso medalis (2006; atsisakė), Millennium Prize (2010; atsisakė)

Vikiteka Grigorijus Perelmanas

Grigorijus Jakovlevičius Perelmanas (rus. Григорий Яковлевич Перельман, g. 1966 m. birželio 13 d. Leningrade) – rusų matematikas, daug nuveikęs Rymano geometrijoje ir geometrinėje topologijoje.

Atstovaudamas TSRS rinktinei 1982 m. Tarptautinėje matematikos olimpiadoje, iškovojo aukso medalį, surinkęs maksimalų galimą balų skaičių. Baigęs mokyklą, įstojo į Leningrado valstybinio universiteto Matematikos ir mechanikos fakultetą. 1990 m. apgynė fizikos ir matematikos mokslų kandidato disertaciją. 1994 m. įrodė Sielos prielaidą (angl. Soul conjecture). 2003 m. įrodė Puankarė prielaidą, kuri buvo suformuluota 1904 m. ir laikyta viena sunkiausių topologijos problemų. Spręsdamas šį uždavinį pasinaudojo matematiko Richard Hamilton atrastais Ricci srautais (angl. Ricci flow), o kaip „šalutinis efektas“ buvo ir Thurston geometrizacijos prielaidos įrodymas. Trys mokslininkų grupės patikrino Puankarė prielaidos įrodymą; kinai bandė sumenkinti G. Perelmano indėlį. Jį ginti ėmėsi ne matematikos elitas, bet žiniasklaida.

2005 m. G. Perelmanas nutraukė mokslinę veiklą ir ėmė vengti kontaktų. 2006 m. apdovanotas prestižiškiausiu matematikoje Fildso medaliu, bet jo atsisakė. 2010 m. Clay Institutas pranešė, kad jam atitenka vienas iš septynių Tūkstantmečio Prizų (angl. Millennium Prize), kurio vertė 1 mln. JAV dolerių, tačiau G. Perelmanas jo irgi nepriėmė. 2014 m. truputį dirbo Švedijoje.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įrodymas: