Grenados politinė sistema

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Grenados politinė sistema yra parlamentinė atstovaujamoji demokratinė monarchija su dvipartine sistema. Vykdomąją valdžią sudaro šalies vadovė Karalienė Elžbieta II, jos atstovas generalgubernatorius ir ministro pirmininko vadovaujama vyriausybė. Įstatymų leidžiamąją - dviejų rūmų parlamentas. Šalis yra Tautų Sandraugos narė.

Vykdomoji valdžia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vykdomąją valdžią sudaro šalies vadovė Karalienė Elžbieta II, jos atstovas generalgubernatorius ir ministro pirmininko vadovaujama vyriausybė, kurią sudaro 14 ministerijų. Ministru pirmininku dažniausiai išrenkamas valdančiosios partijos lyderis. Generalgubernatorius skiriamas ministro pirmininko siūlymu.[1]

Įstatymų leidžiamoji valdžia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Grendados parlamentas yra sudarytas iš dviejų rūmų: Senato ir Atstovų Rūmų. Į Atstovų Rūmus kas penkerius metus renkama 15 narių pagal mažoritarinę sistemą. Į 13 vietų turintį Senatą 10 narių skiriami ministro pirmininko, o 3 - opozicijos lyderio.[2]

Po paskutinių 2008 metais vykusių rinkimų Atstovų Rūmuose daugumą turi Nacionalinis Demokratinis Kongresas. Opozicijoje - Naujoji Nacionalinė partija.

Įstatymų leidyboje dalyvauja abieji rūmai. Atstovų Rūmuose paruošti įstatymų projektai keliauja į Senatą, kuris gali juos arba patvirtinti, arba grąžinti atgal ir reikalauti pataisymų. Įstatymas įsigalioja sulaukus abiejų rūmų pritarimo ir pasirašius generalgubernatoriui.

Narystė tarptautinėse organizacijose[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarptautinės organizacijos, kurioms priklauso Grenada: Tautų Sandrauga, OECS, CDB, FAO, G-77, Interpol, JTO, PSO, UPU, UNESCO, UNCTAD, IFAD, IFC, ILO, IMO, IBRD, TVF, CARICOM ir kt.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Office of the Governor General, Government of Grenada
  2. Houses of Parliament, Government of Grenada