Pereiti prie turinio

Giallo

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Giallo – XX a. Italijos filmų ir literatūros žanras, pasižymintis kriminalo, siaubo, erotikos ir mistikos elementais. Žodis „giallo“ italų kalboje reiškia „geltoną“. Tai vadinama nuo tų laikų, kai mistinės novelės buvo spausdinamos ant pigaus minkšto popieriaus su geltonais viršeliais.

Pirmą kartą terminas giallo buvo panaudotas 1929 m. Italijoje pradėjus leisti „Il Giallo Mondadori“ pigų mistikos ir kriminalų novelių žurnalą, paėmus pavadinimą nuo geltonos viršelio spalvos. Netrukus tokias noveles pradėjo spausdinti ir tokia autoriai kaip Agatha Christie, Ellery Queen, Ed McBain, Rex Stout ir Raymond Chandler.

Netrukus pagautos tokio įkvėpimo šias noveles pradėjo leisti ir kitos leidybinės kompanijos, atkartodamos tradicinį geltoną viršelį.

Italijos auditorijai bet kuris trileris vadinamas tiesiog kaip giallo. Tokių režisierių kaip Alfred Hitchcock ar Basil Dearden kūriniai Italijoje yra tradiciniai giallo pavyzdžiai. Tuo tarpu angliškai kalbančiose šalyse šiuo terminu norima įvardinti specifinius Italijoje sukurtus trilerius. Pirmieji tokio tipo filmai buvo pradėti kurti XX a. septintajame dešimtmetyje.

Greitai giallo kinas tapo unikalus su savo taisyklėmis ir itališku stiliumi: pridedant daugiau jautrių spalvų ir stilių. Netrukus šis terminas tapo sinonimas sunkiems, teatrališkiems ir stilizuotiems vizualiniams elementams.