Ed McBain

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ed McBain
Ed McBain
Gimė 1926 m. spalio 5 d.
Niujorkas
Mirė 2005 m. birželio 6 d. (78 metai)
Vestonas
Pseudonimas John Abbott, Curt Cannon, Hunt Collins, Ezra Hannon, Evan Hunter, Richard Marsten
Profesija rašytojas, scenaristas
Kūrybos
laikotarpis
1951–2005
Žanrai detektyvas, nuotykių literatūra
Žymiausi darbai romanai apie 87-ąją policijos nuovadą
Vaikai 3

Edas Makbeinas (angl. Ed Mcbain, tikrasis vardas Salvatore Albert Lombino, vėliau taip pat žinomas Evan Hunter vardu; 1926 m. spalio 15 d. – 2005 m. liepos 6 d.) – amerikiečių rašytojas ir scenarijų autorius, labiausiai išgarsėjęs kriminaliniais romanais apie 87-ąją policijos nuovadą. Bendras jo išleistų knygų tiražas siekia 100 mln. egzempliorių.[1]

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lombino gimė ir užaugo Niujorke, emigrantų iš Italijos šeimoje – pradžioje Rytų Harleme, vėliau Bronkse. Baigęs mokyklą, Antrojo pasaulinio karo metais tarnavo laivyne Ramiajame vandenyne. Tarnybos metu jis pirmą kartą pradėjo rašyti, tačiau savo apsakymų niekur nespausdino.

Grįžęs iš tarnybos, jis studijavo anglų kalbą ir psichologiją Hunterio koledže Niujorke, kurio savaitiniame laikraštyje turėjo savo skiltį ir pasirašinėjo „S.A. Lombino“ vardu. Po studijų Lombino išbandė įvairius darbus, tarp kurių buvo ir 17 dienų trukusi mokytojo karjera, vėliau aprašyta knygoje „Blackboard Jungle“, išleistoje Evan Hunter vardu 1954 m.

1951 m. Lombino įsidarbino redaktoriumi Scott Meredith literatūros agentūroje ir čia jam teko dirbti su tokiais autoriais kaip Poul Anderson ir Arthur C. Clarke. Tais pačiais metais jis išleido pirmąjį savo apsakymą – fantastinį kūrinį „Welcome, Martians!“, kurį pasirašė S. A. Lombino vardu.[2]

Netrukus jis pradėjo spausdinti daugiau kūrinių, kuriuos pasirašinėjo Evan Hunter ir Hunt Collins vardais. Tikėtina, kad Evan Hunter yra sudarytas iš dviejų mokslo įstaigų, kuriose jam teko mokytis – Evander Childs mokyklos ir Hunterio koledžo. 1952 m. gegužę jis oficialiai pakeitė savo vardą į Evan Hunter, nes leidėjai tvirtino, kad šiuo vardu jis parduos daugiau knygų negu kaip S. A. Lombino.

Pirmoji šlovė rašytoją aplankė su romanu apie mokyklą „Blackboard Jungle“, kuris 1955 m. buvo ekranizuotas. Nusprendęs, kad Hunterio vardas skaitytojams siejasi su rimta literatūra, rašytojas kitokio žanro (detektyvai, noiras, nuotykių romanai) kūrinius ėmė pasirašinėti kitais vardais: Curt Cannon, Hunt Collins, Richard Marsten. 1956 m. pirmą kartą buvo panaudotas Ed McBain slapyvardis romanui „Žmogus, kuris nekentė policininkų“. Knygos veiksmo vieta buvo 87-oji Niujorko policijos nuovada, vėliau tapusi pagrindine rašytojo kriminalinių romanų veiksmo vieta.

1958 m. Hunteris oficialiai patvirtino, kad pasirašinėja McBaino pseudonimu, tačiau ir toliau jį naudojo detektyviniams romanams, nors kitų vardų – Addams, Cannon, Collins, Marsten, Tiane – atsisakė apie 1960 m. McBainas liko kriminalinių romanų, o Hunteris – kitos literatūros „kūrėjais“. Hunteris buvo sėkmingas vardas ne tik rašant knygas, bet ir darbuojantis kine – šiuo vardu autorius parašė ne vieną scenarijų televizijos ir kino filmams, tarp kurių žymiausias yra Alfred Hitchcock „Paukščiai“ (1963) pagal Daphne du Maurier novelę. Vėliau, rašant scenarijų pagal Winston Graham kūrinį kitam režisieriaus darbui „Marnie“, jie susiginčijo dėl numatytos išprievartavimo scenos ir Hunteris buvo atleistas. Scenarijų parašė Jay Presson Allen, o filmas pasirodė 1964 m.

Kiti garsūs Hunterio scenarijai yra filmams „Strangers When We Met“ (1960 m., vaid. Kirk Douglas ir Kim Novak) ir „Policininkai“ (1972 m., vaid. Burt Reynolds ir Raquel Welch). Pastarasis sukurtas pagal paties Hunterio kūrinius, kuriuos jis pasirašė McBaino vardu. Iki savo mirties autorius kasmet išleisdavo 1-2 romanus apie 87-ąją nuovadą, o 1961-62 m. buvo rodomas to paties pavadinimo serialas, kurio vienas kūrėjų buvo Hunteris.

1978–1998 m. jis išleido seriją knygų apie teisininką Matthew Hope, dažnai pavadindamas jas vaikiškų pasakų vardais. 1984–1994 m. jis neišleido nei vieno romano Hunterio vardu, o 2000 m. pasirodžiusios knygos „Candyland“ autoriais buvo nurodyti Evan Hunter ir Ed McBain. Kitus pseudonimus jis panaudojo vos kelis kartus: 1975 m. knygą „Doors“ pasirašė Ezra Hannon, o 1992 m. „Scimitar“ – John Abbott vardais.

Yra manoma, kad Hunteris 1961–1969 m. su Dean Hudson pseudonimu parašė 93 pornografinio turinio apsakymus, tačiau visų jų autoriumi Hunteris niekada nebuvo paskelbtas.[3][4]

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Hunteris daug rūkė ir nuo 1987 m. patyrė 3 širdies smūgius. Jis mirė būdamas 78 nuo gerklės vėžio. Paskutinė knyga apie 87 nuovadą pasirodė jau po autoriaus mirties.

Knygos lietuvių kalba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Rankos (1990)
  • Žmogus, kuris nekentė policininkų (1994)
  • Kita Niujorko pusė (1999)

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Edgar apdovanojimo nominacija – geriausia trumpa istorija (1956, 1971), geriausias vaidybinis filmas (1964), geriausias romanas (2002)
  • Anthony apdovanojimo nominacija – geriausia amžiaus serija (2000)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Умер автор детективов Эд Макбейн
  2. McBain, Ed, Learning To Kill, Harvest Books, 2006, pg. xi-xii
  3. Kemp, Earl (February 2006). „The Whitewash Jungle“. Earl Kemp fanzine. 
  4. MacDonald, Erin E. (2012). Ed McBain/Evan Hunter: A Literary Companion. Suarchyvuotas originalas 2012-01-18. Nuoroda tikrinta 2014-05-04.  Archyvuota kopija 2012-01-18 iš Wayback Machine projekto.