GP-25

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
GP-25 Kostior
Tipas povamzdinis granatsvaidis
Variantai GP-30 Obuvka
Šalis TSRS, Rusija
Sukurtas 1972-1978
Gamintas 1978
Kalibras, mm 40 mm
Šovinys, mm VOG-25 (rus. ВОГ-25)
Svoris, kg 1,5 (užtaisyto – 1,76)
Ilgis, mm 323
Vamzdžio ilgis, mm 205
Pradinis greitis, m/s 76
Maks. šūvio nuotolis, m 400

GP-25 (rus. ГП-25 Костер) – vienšūvis povamzdinis 40 mm granatsvaidis, skirtas naudoti su Kalašnikovo automatais AKM, AKMS, AK-74 ir AKS-74U. Užtaisomas pro laibgalį, skirtas priešo gyvajai jėgai ir nešarvuotai technikai naikinti. Vakarai apie šį granatsvaidį pirmąkart sužinojo 1984 m., kai prasidėjo invazija į Afganistaną.

Ginklo projektavimas prasidėjo 1966 m. Centriniame Sportinių ir medžioklinių ginklų konstravimo ir tyrimų biure (rus. ЦКИБ СОО, Центральное контрукторско-испытательное бюро спортивного и охотничьего оружия). Santrumpa GP reiškia гранатомет подствольный 'povamzdinis granatsvaidis'.

Ginklas užtaisomas pro žiotis. Vamzdis atlaiko ~400 šūvių. Šoviniai – 40 mm skeveldrinės granatos VOG-25 ir VOG-25P (ši granata yra šokinėjanti – nukritus pašoka į 1 m aukštį ir tada sprogsta) bei dujinė granata Gvozd (rus. Гвоздь 'vinis') su ašarinėmis dujomis. Šoviniai-granatos yra betūčiai, todėl iššovus granatsvaidžio vamzdyje nieko nelieka, o granatsvaidžiui nereikia išmetimo mechanizmo.

GP-25 sudaro trys dalys:

  • plieninis vamzdis su gembe ir taikikliu. Gembe vamzdis tvirtinamas prie apsodo lovelio. Priekyje gembė turi spyruoklinį amortizatorių.
  • uoksas
  • šaunamasis mechanizmas

Pernešant granatsvaidis išardomas į du gabalus – vieną sudaro vamzdis, kitą – uoksas ir šaunamasis mechanizmas.

Vamzdžio ilgis 205 mm (5 kalibrų ilgio), su 12 graižtvų. Į vamzdį įdėtą šovinį laiko spyruoklinis fiksatorius. Neiššautas šovinys išimamas naudojant specialų ekstraktorių. Šaunamasis mechanizmas užsitaiso spaudžiant nuleistuką ir toliau spaudžiant iššauna. Kairėje pusėje yra saugiklis. Specialios svirtelės blokuoja nuleistuką, jei granatsvaidis netinkamai prijungtas prie automato.

Prie šaunamojo mechanizmo pritvirtinta tuščiavidurė plastikinė pistoletiška rankena. Taikiklis pritaikytas šaudyti tiesioginiu taikymu ar pusiau tiesioginiu taikymu. Didžiausias taikymo tolis – 400 m, mažiausias šaudymo tolis iškiląja trajektorija – 150–200 m. Šaudant 400 m atstumu granatų kritimo taško standartinis nuokrypis pagal tolį – 6,6 m, pagal frontą – 3 m.

1989 m. ginkluotėn buvo priimtas patobulintas (lengvesnis ir paprastesnės konstrukcijos) granatsvaidžio variantas GP-30 Obuvka.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]