Futbolo kamuolys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Adidas Telstar futbolo kamuolys.

Futbolo kamuolys – kamuolys, naudojamas žaidžiant futbolą. Kamuolio dydis, svoris, medžiagos ir kitos savybės yra nustatytos oficialiose Tarptautinės futbolo asociacijų valdybos taisyklėse. Futbolo kamuolys turi atitikti patvirtintus FIFA reikalavimus.

Pirmieji futbolo kamuoliai buvo gaminami iš gyvūnų skrandžių ir buvo labai nepatvarūs. Pirmieji kokybiški kamuoliai buvo pradėti gaminti XIX a. atsiradus gumos pramonei ir Charles Goodyear atradus vulkanizacijos procesą. Šiuolaikinis 32 dalių kamuolys buvo išrastas Danijos futbolininko Eigil Nielsen. Dabar kamuoliai būna 24, 32 ir 42 dalių.

Šiuolaikinės kamuolių gamintojos kaip Umbro, Mitre, Adidas, Nike, Select ir Puma nuolat gerina kamuolių gaminimo technologijas bei ieško būdų, kaip būtų galima pagerinti kamuolių savybes.[1][2]

Dauguma sporto prekių gamintojų gamina ir futbolo kamuolius.[3] Anksčiau kamuolius gamintojai gamino savo šalyje. Šiuo metu apie pusė visų pasaulio futbolo kamuolių pagaminama Pakistane, o kitos didžiosios rinkos yra Kinijoje ir Indijoje.[4]

1962 m. pasaulio futbolo čempionatui Adidas sukūrė kamuolį Adidas Santiago ir nuo to laiko kompanija gavo sutartis su FIFA ir UEFA. Ši kompanija gamina kamuolius ir UEFA Čempionų lygos varžyboms.

Lietuvos A lygoje naudojami Nike ORDEM V kamuoliai.[5]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. football World – 2000 and Beyond (Accessed 9 June 2006)
  2. „World's First Intelligent Soccer Ball Receives FIFA Recognition“. PR Newswire. Nuoroda tikrinta 2015-07-21. 
  3. „Best soccer ball brands“. Soccer Gear HQ. 
  4. "A Soccer Sore Point", The Wall Street Journal, 28 April 2010. Nuoroda tikrinta 28 June 2014.
  5. LFF varžybų nuostatai