Furažka

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kazachijos Karinių oro pajėgų karininko furažka

Furažka (rus. фуражка; angl. peaked cap) – vyriška uniforminė kepurė su snapeliu, karinės ar kitokios uniformos (jūrininko, policininko, geležinkeliečio ir pan.) dalis. Karinės furažkos dažniausiai yra karininkų ir kitų vadų uniformos dalis, bet nebūtinai.

Furažkų konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Furažkos būna dviejų tipų – minkštu viršumi ir kietu viršumi. Furažkų kietu viršumi viršus paprastai būną ištemptas ant vielinio lanko.

Furažkų sandara:

  • graižas – aplinkui einanti standi juosta, prie kurios tvirtinasi kitos kepurės dalys.
  • viršus – minkštas (lengvai desideformuojantis) arba standus, užtemptas ant metalinių lankų.
  • apvadai – juostiniai įsiuvai siūlėse tarp graižo ir viršaus bei pačiame viršiuje. Paprastai kitos spalvos, negu graižas ir/ar viršus.
  • snapelis – įvairių dydžių, bet paprastai nelabai didelis, kietas, išlenktas.
  • pasmakrės dirželis – graižo priekinėje pusėje dažnai eina pasmakrės dirželis, kuris, kai nenaudojamas, perkeliamas per snapelį ant graižo priekio ir sutrumpinamas, kad laikytųsi. Svarbus furažkoms, kurios dėvimos lauko sąlygomis ar važinėjant atviromis transporto priemonėmis. Kai pasmakrės dirželio furažka neturi, graižo priekinėje dalyje vietoj dirželio gali būti dekoratyvinė virvutė.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rusijos kariuomenėje furažkos buvo įvestos caro Pavelo I valdymo laikais (1796–1801 m.). Karininkų furažkos buvo su snapeliais, eilinių kareivių – besnapės.

XIX a. Rusijos kariuomenėje furažkų viršaus priekinėje dalyje būdavo kokarda, o graižo priekinėje dalyje – kariuomenės rūšies ar specialybės emblema ar ženkliukas. Vasarą ant furažkų viršaus užmaudavo baltą apvalkalą.

1814–1815 m. furažkos imtos naudoti ir Prūsijos kariuomenėje, kai feldmaršalas Gebhard Leberecht von Blücher ir kiti karininkai ėmė dėvėti furažkas kaip lauko uniformines kepures vietoj griozdiškų to meto kiverių.

Nuo XIX a. pradžios furažkos tapo būdinga Rusijos ir Prūsijos kariuomenių uniformine kepure.

1856 m. furažkos įvestos į Didžiosios Britanijos Karinio jūrų laivyno puskarininkių (petty officers) uniformą. 1902 m. britų armija ėmė dėvėti chaki spalvos lauko furažkas ir spalvotas išeigines.

1902-1917 m. tamsiai mėlynas furažkas dėvėjo JAV armijos kariškiai.

XX a. furažkos pasidarė būdinga sausumos kariuomenės, laivyno, aviacijos uniforminė kepurė (ypač karininkų). Taip pat furažkos išstūmė anksčiau policijos naudotus šalmus ir kepius.

Pavadinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Furažkos neturi tarptautinio nusistovėjusio pavadinimo. Rusiškai jos vadinamos фуражная шапка 'furažinė kepurė' arba фуражка – pagal tai, kad pirmiausia jas ėmė dėvėti kariškiai, rūpinęsi furažu (pašarais).

Angliškai furažkos vadinamos angl. peaked cap 'kepurė su snapeliu', forage cap 'furažinė kepurė' arba combination cap 'kombinuotoji kepurė'. Pavadinimas peaked cap nėra geras, kadangi yra daug uniforminių kepurių, turinčių snapelius – kiveriai, kepės, kepiai, beisbolo kepuraitės ir kt.


Variantai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • besnapė – furažka be snapelio. Būdinga jūreivių uniformai.
  • studentiška kepuraitė – furažka minkštuoju viršumi, kurios graižo ir viršaus spalvos dažnai simbolizuoja universitetą, kuriame mokosi studentas.
  • kai kurios plokščiosios kepės primena minkštąsias furažkas, kurių graižas itin žemas ar visiškai išnykęs.