Beisbolo kepuraitė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Beisbolo kepuraitė

Beisbolo kepuraitė, kartais beisbolo kepurė (angl. Baseball cap) – minkšta kepuraitė su ilgu stangriu snapeliu, kuris gali būti plokščias ar skerspjūvyje išgaubtas. Pakaušinėje dalyje gali turėti dirželį (plastikinį su segtukais, elastinį ar audeklinį su lipukais), kuriuo galima reguliuoti kepuraitės dydį.

Beisbolo kepuraitės yra atsiradusios ir naudojamos kaip beisbolininkų kepuraitės, jas dažnai dėvi kaip madingas arba tiesiog kaip patogias kepuraites. Jos labai populiarios JAV ir Japonijoje. Įprastiniu būdu uždėtos beisbolo kepuraitės snapelis nukreiptas pirmyn, tačiau dažnai ją nešioja snapeliu atgal (snapelis pridengia sprandą).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1860 m. Brooklyn Excelsiors komanda dėvėjo šiuolaikinės beisbolo kepuraitės su apvaliu viršumi pirmtakes. Apie 1900 m. Brooklyn stiliaus kepuraitės išpopuliarėjo. 5-tą dešimtmetį beisbolo kepurėse ėmė naudoti standiklius iš kaučiuko gumos, taip atsirado šiuolaikinio tipo beisbolo kepuraitės. Snapelis buvo taip suprojektuotas, kad apsaugotų akis nuo saulės. Ankstesniųjų beisbolo kepuraičių snapeliai buvo trumpesni. Dabartinės kepuraitės ėmė įgauti labiau pastovią formą, palyginus su sugelbusiomis XIX a. ar XX a. pradžios beisbolo kepuraitėmis.

Beisbolo kepuraitės buvo ir iki šiol yra svarbi priklausomybės komandai žymė. Komandų kepuraitės paprastai būna oficialių komandos spalvų. Dažnai kepuraitė priekyje turi komandos logotipą, emblemą ar inicialus.

Bendra beisbolo kepuraičių forma su ilgu išgaubtu snapeliu gana smarkiai primena kai kurias XIX a. skrybėlaites nuo saulės.[1] .

Sandara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Anksčiau buvo siuvamos įvairių standartinių galvos dydžių beisbolo kepuraitės. Jos neturėdavo pakaušinėje dalyje įtaiso dydžiui keisti. Jų viršus buvo siuvamas iš šešių segmentų, o viršugalvyje dažnai būdavo prisiūta sagutė, aptraukta audiniu. Tokiuose segmentuose netoli viršaus dažnai būna įsegti metaliniai žiedeliai, pro kurių angeles vėdinasi kepurės vidus. Kartais pakaušinėje beisbolo kepuraitės dalyje būna segmentas iš tinklinės medžiagos, kuris labai sustiprina vėdinimąsi.

Snapeliui stangrumo paprastai suteikia jo viduje įsiūtas reikiamos formos kartono gabalas.

Beisbolo kepuraitės siuvamos iš įvairių tipų audinių, o jų sukirpimas irgi būna įvairus. Daugelis beisbolininkų dėvi klasikinio pavidalo komandos spalvų kepuraites iš vilnos (paskutiniais metais – poliesterio) su komandos logotipu, kuris dažniausiai yra siuvinėtas spalvotais siūlais.

Po 1980 m. įprastos pasidarė vieno dydžio reguliuojamos beisbolo kepuraitės. Atkrito poreikis pardavėjams apskaičiuoti, kiek kokių dydžių kepuraičių reikia, tačiau pakaušinėje dalyje, kur būna reguliavimo dirželis, galva lieka nepridengta nuo saulės. Paskutiniais metais, atsiradus tinkamų tekstilės medžiagų, imtos siūti beisbolo kepuraitės su Lycra (elastanu), kurios irgi universalaus dydžio, kadangi išsitempia ir prisitaiko prie galvos dydžio.

Uniforminės beisbolo kepuraitės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV KJL laivo kapitono kepuraitė
Beisbolo kepuraitės yra Singapūro Pakrančių policijos uniformos dalis

Kai kurios ginkluotųjų pajėgų dalys ėmė naudoti beisbolo kepuraites kaip uniformines kepures. Žinomiausias to pavyzdys – JAV Karinis jūrų laivynas ir JAV Pakrančių apsauga. Juos beisbolo kepuraitės yra kasdieninės aprangos dalis, o jų priekyje būna įgulos dalies emblema. Kepuraitės spalva gali nurodyti ją dėvinčio žmogaus funkcijas. Pvz.,:

  • JAV Karinio laivyno povandeniniuose laivuose raudonos beisbolo kepuraitės rodo pratybų stebėtojus, kurie pratybų metu įgulos narius stebi, jiems pataria bei kritikuoja.
  • JAV armijoje raudonas kepuraites dėvi parašiutų sudėjimo specialistai, o juodas – parašiutų šuolių instruktoriai.

Slovėnijoje beisbolo kepuraitės yra policininkų motociklininkų uniformos dalis, kepuraites jie dėvi tada, kai nusiima motociklininkų šalmus.

Beisbolo kepuraites dėvi ir daug ginkluotos policijos dalinių įvairiose šalyse. Pvz., SWAT komandų nariai JAV ar Londono policijos Šaulių specialistų komandų (Specialist Firearms Command) nariai. Jie beisbolo kepuraites dėvi tada, kai jiems nereikalingi šalmai su antveidžiais. Šaulių specialistų komandas anksčiau vadindavo „mėlynosiomis beretėmis“, bes tai buvo jų uniforminės kepurės, tačiau dabar jie paprastai dėvi arba kovinius šalmus {PASGT tipo), arba beisbolo kepuraites.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]