Fruits Basket

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Fruits Basket
Žanras Fentezi, romantika
Manga
Autorius Natsuki Takaya
Leidėjas Japonija Hakusensha
Jungtinės Amerikos Valstijos Tokyopop
Serializuota  Hana to Yume
Shōjo Stars
Leidimo metai 1999 m. sausis –
2006 m. lapkritis
Tomų sk. 23 (136 skyriai)
TV anime
Režisierius Akitaro Daichi
Studija Studio Deen
Kanalas Japonija Tokyo TV
Rodymo laikotarpis 2001 m. liepos 5 d. –
2001 m. gruodžio 27 d.
Serijų sk. 26

Fruits Basket (liet. Vaisių krepšelis) – manga, sukurta Nacuki Takajos (Natsuki Takaya) ir serializuota žurnale „Hana to Yume“ nuo 1999 iki 2006 m. Taip pat buvo sukurtas 26 serijų anime televizijos serialas, režisuotas Akitaro Dajičio (Akitaro Daiichi).

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Fruits Basket yra pasakojama apie Toru Hondą (Tohru Honda), kuri jos mamai, Kijoko Hondai (Kyoko Honda), pakliuvus į mašinos avariją, tapo našlaite. Po įvykio Toru gyvena su savo seneliu, tačiau kai jų namas yra pertvarkomas, pradeda gyventi vidury miško palapinėje ir dirbti, kad save išlaikytų. Nepaisant daug sunkumų, Toru išlieka optimistė.

Vieną dieną miške Toru užsuka į namą, kuris pasirodo yra jos klasioko Juki Somo (Yuki Sohma) ir jo pusbrolio Šigure Soma (Shigure Sohma). Kai Soma išsiaiškina, kad Toru gyvena palapinėje, jie tampa priblokšti jos vidinės stiprybės. Visa žemė yra Soma nuosavybė, tad Toru prašo leidimo gyventi savo palapinėje (meiliai vadinamoje „jos pilyje“). Jausdami jai gailestį ir žūtbūt ketindami užbaigti savo viengungiškas dienas nesitvarkant, Soma pasiūlo jai laisvą kambarį už tai, kad ji jiems gamintų valgyti ir tvarkytų namus. Vėliau kai nuošliauža palaidoja jos palapinę, įskaitant jos motinos nuotrauką ir mokyklos drabužius, ji neturi kito pasirinkimo kaip tik sutikti. Po to, kai ji įsikuria, Kijo Soma (Kyo Sohma) ateina mesti iššūkio Juki.

Greitai Toru sužino Soma šeimos paslaptį ir priežastį, kodėl mokykloje Juki yra toks uždaras ir nieko neprisileidžiantis: trylika jų šeimos narių yra apsėsti 12 gyvūnų sielų iš kinų zodiako (džijūniši (jyūnishi) japoniškai) plius katės siela, kuri pasak legendos, buvo nepriimta į Zodiaką. Kiekvieną kartą, kai jie yra apkabinami priešingos lyties atstovo ar dėl didelio emocinio, ar fizinio streso (pavyzdžiui, dėl ligos), jie transformuojasi į gyvūnus. Kai ji pasižada saugoti jų paslaptį, Soma leidžia jai turėti prisiminimus ir jų neištrina užhipnotizuodami, kaip anksčiau atsitikdavo visiems, kurie nėra iš Soma šeimos, sužinojusiems apie jų paslaptį.

Toliau istorija pasakoja apie Toru gyvenimą Soma šeimoje, kaip jie bendrauja, elgiasi vieni su kitais ir visuomene, kur neranda sau vietos, taip pat ir apie visų bijomą Akito Somą, Soma šeimos galvą. Gyvendama kartu ji greitai pradeda mėgti, paskui mylėti, visus Somas, ir užsibrėžia sau tikslą sulaužyti Zodiako prakeiksmą.

Skirtumas tarp manga ir anime[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugelyje vietų anime serijos yra labai panašios į atitinkamus manga skyrius.[1] Vis dėlto, anime padaro keletą istorijos pakeitimų. Kai kurie įvykiai yra sudedami į vieną vietą, kai kiti, tokie kaip Toru pirmasis susitikimas su Momidži (Momiji ) ir visi užsiminimai apie Toru beisbolo kepurę, niekad nebuvo įvykę. Anime taip pat pridėjo daugiau atvejų, kai Soma nariai būna netyčia transformuojmi į gyvūnus Toru dėka. Pavyzdžiui, 6 serijoje, kai Hanadžima (Hanajima ) ir Otani (Uotani ) lanko Soma namus, anime turi užsitęsusią eilę transformacijų, kai manga tuo metu neturi nė vienos. Daugelis įvykių atskleidžiančių Kijo tikrąją formą yra gana labai pakeisti, įskaitant prailgintą vijimųsi seką, Toru susitikimą su Akito miške, susitikimą su Hanadžima ir Otani prie jos motinos kapo ir faktą, kad Juki vijosi Kijo,[2][3] nė vieno iš paminėtų įvykių manga neturėjo.[4]

Nors anime palieka daugelį veikėjų tokius pačius kaip ir manga, tačiau padaro šiek tiek svarbių pakeitimų. Manga serijose Momidži yra pusiau vokietis, pusiau japonas ir dažnai kalba vokiškai, pavyzdžiui, kai pirmąkart sutinka Toru, bet anime jo dviguba kilmė ir vokiečių kalba nėra niekad paminėta.[5] Anime Šigure tamsi atmosfera yra prislopinama, daugelis pastabų padarytų manga, kurios duoda suprasti užslėptą jo dienotvarkę, yra visai neminimos, kartu su jo ankstyvom scenom su Akito.[5] Taip pat anime Akito biologiškai yra vyriškos lyties ir mirs jaunas dėl prakeiksmo,[6] kai mangoje Akito biologiškai yra moteriškos lyties, tik užauginta kaip vyras.[7]

Pagrindiniai veikėjai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Toru Honda (Tohru Honda) Įgarsinta: Yui Horie (japoniškai), Laura Bailey (angliškai)

Našlaitė, istorijos pradžioje pradedanti gyventi kartu su Šigure, Juki ir Kijo mainais už namų tvarkymą ir valgio gaminimą. Ji dievina gaminti, save apibūdina kaip puikią namų šeimininkę. Po mokyklos ji turi pusiau etatinį valytojos darbą, kad susimokėtų už mokslą ir netaptų našta savo seneliui. Ji vaizduojama kaip mandagi, optimistiška, nepaprastai miela ir pasiaukojanti. Keletas kitų veikėjų, įskaitant Kijo, Rin, Hanadžimą, yra pasakę jai labiau žiūrėti savęs ir neužsikrauti kitų naštos ant savo pečių. Originalioje japoniškoje mangoje Toru kalba formaliai (žiūrėti „Honofic speech in Japanese“), bet ne visada teisingai. Tai įprotis, kurį ji perėmė iš savo tėvo, Kacuja Honda (Katsuya Honda), po to, kai jis mirė, kai jai buvo vos treji, kaip būdą pakeisti jį motinos akyse. Toru motina Kijoko augino ją viena iki savo mirties mašinos avarijoje, kelis mėnesius prieš istorijos pradžią. Toru pasikartodama vadina Kijoko pačiu svarbiausiu žmogumi jos gyvenime ir brangina jos fotografiją; kai ji pamilsta Kijo, jaučia kaltę būdama „neištikima“ savo mamos atminimui.

Pirmoje serijų dalyje Toru sužino apie Zodiako prakeiksmą ir jo pasekmes tiems, kuriuos ji myli, ji tampa pilna sielvarto, ir kai ji sužino, kad Akito yra Zodiako narių „Dievas“, nutaria sulaužyti prakeiksmą. Tik vėliau ji prisipažįsta sau, kad labiausiai iš visų, ji nori išlaisvinti Kijo. Nepaisydama trukdžių ji užsispyrusiai siekia savo tikslo ir galiausiai išlaisvina Kijo ir jos draugus. Paskutiniame skyriuje ji pradeda išsikraustyti į kitą miestą su Kijo, kad jis galėtų tęsti savo kovos menų lavinimą ir paskutiniuose puslapiuose jie yra rodomi, kaip meili senukų porelė su anūke.

  • Kijo Soma (Kyo Sohma) Įgarsinta: Tomokazu Seki (japoniškai), Jerry Jewell (angliškai)

Kijo yra prakeiktas kate, gyvūnu, kuris nepriklauso kinų zodiakui, bet būtų priklausęs jei ne būtų buvęs apgautas žiurkės ir nepavėlavęs į supažindinamąją puotą (žiūrėti „Zodiako atsiradimo istorija“). Jis apibūdinamas kaip oranžinių plaukų jaunas vaikinas, karštakošis ir charizmatiškas, lyg tyčia sunkus ir nerangus prie žmonių; Arisa Otani kartą jį pavadino „pykčio valdymo berniuku“. Juki Soma pavydi jam gebėjimo lengvai rasti draugų. Jis beatodairiškai mėgsta rungtyniauti ir yra lengvai manipuliuojamas daryti dalykus, kurių nenori, paverčiant tai į varžybas – ypač prieš Juki. Kaip katė, Kijo nekenčia Juki, dabartinės zodiako žiurkės, kuris, kaip jis mano, nėra gyvenime dėl nieko sunkiai dirbęs, ir paskyrė savo gyvenimą nugalėti jam. Truputį anksčiau, prieš prasidedant istorijai, Kijo susilažina su Akito: jei Kijo nugalės Juki prieš mokyklos baigimą, jis bus oficialiai priimtas į Zodiaką; tačiau, jei to padaryti nepavyks, visą savo likusį gyvenimą jis praleis įkalintas Soma dvare. Deja, nepaisant daugelio mėnesių griežtų treniruočių, Kijo taip ir nesugeba suduoti padoraus smūgio Juki. Jų konkurencija verčia Toru, kuriai patinka jie abu, krimstis, bet ji labiau jaudinasi, kai jie apskritai nesimuša. Abudu galiausiai ginčo metu pasisako, kad pavydi viens kitam taip pat kaip nekenčia ir dėl Toru paskelbia paliaubas.

Istorijos pradžioje Kijo persikrausto į Šigure namus kartu su Juki ir Toru. Kai Kijo buvo vaikas, jo mama mirė nelaimingame atsitikime, tačiau žmonės kalbėjo, kad tai buvo savižudybė dėl Kijo prakeiksmo, ir kai jo tėvas jį atstumia, Kijo gyventi priima Kadzuma Soma. Jiedu myli vienas kitą kaip tėvas ir sūnus, bet Kadzuma reikalauja, kad jis toliau gyventų pas Šigure, nes tiki, kad Toru padeda jam labiau atsiverti. Deja, Kijo bėga nuo žmonių, norinčių jam padėti, nes gėdijasi savo tikrosios formos – groteskiškos, šlykščios, didesnės Zodiako gyvūno versijos -, kuria pavirsta nuo jo rankos nuėmus džudzu (juzu) kaulų karoliukų apyrankę. Kai Toru pamato jo tikrąją formą, ji iš pradžių jį atstumia, bet po to vejasi jį maldaudama jo pasilikti kartu su ja, kas sustiprina jų ryšį. Tačiau Kijo taip pat save kaltina dėl Toru mamos mirties, kurią galėjo išgelbėti pasiversdamas ate, ir buvo sukrėstas paskutinių Kijoko žodžių: „Aš niekad tau neatleisiu…“. Istorijai besitęsiant, Kijo įsimyli Toru, bet atsisako sukelti jai skausmą, kurį jis įsitikinęs, kad sukels, tad, kai Toru prisipažįsta, kad myli jį, jis ją pavadina „apimta klaidingų iliuzijų“. Tik kai Otani, Hanadžima ir Juki parodo jam, kaip stipriai jo atstumimas įskaudino Toru, jis sukaupia drąsą ir kai galiausiai jis prisipažįsta ją mylįs, jo prakeiksmas išnyksta kartu su kitų Zodiako narių. Paskutiniame skyriuje jis ir Toru pradeda kraustytis į kitą miestą, kur jis mokysis kitam dodžo (dojo), kad galėtų paveldėti Kadzumos, ir paskutiniuose puslapiuose jie yra rodomi kaip miela senukų porelė su anūke.

  • Juki Soma (Yuki Sohma) Įgarsinta: Aya Hisakawa (japoniškai), Eric Vale (angliškai)

Juki yra žiukė iš kinų zodiako. Juki apibūdinamas kaip patrauklus, santūrus ir prityręs jaunas vaikinas, turintis daug gerbėjų, bet nemokantis būti draugišku. Kai Juki buvo vaikas, Akito Soma laikė jį izoliuotą ir įtikino jį, kad niekas jo nemėgsta; dėl to Juki turi mažai savigarbos ir jaučiasi izoliuotas. Mokykloje jis taip pat žinomas kaip „princas Juki“ ir „žavusis princas“, ten turi savo fanų klubą, vadovaujamą Motoko Minagavos (Motoko Minagawa), kuris bando „apsaugoti“ jį nuo kitų gerbėjų, kas priveda prie tolesnio Juki izoliavimo. Neskaitant jo būgštavimų, dėl savo populiarumo jis priverčiamas tapti mokyklos tarybos prezidentu. Deja, Juki trokšta būti su žmonėmis artimas kaip draugas, o ne būti gerbiamas iš tolo, todėl pavydi Kijo ir Kakeru Manabės (Kakero Manabe) gebėjimų lengvai bendrauti. Jis sujaudintas, kai susidūrusi su perspektyva, kad jos atsiminimai apie Soma šeimos paslaptį bus ištrinti, Toru Honda paprašo, kad jis ir toliau liktų jos draugas, ko niekas iki šiol nėra prašęs. Su Toru pagalba Juki galiausiai sugeba „atverti akis“ savo jausmams, ir kai ateina pirmoji vasara kartu su Toru, jis prisipažįsta sau, kad yra ją įsimylėjęs.

Kai Juki buvo maždaug šešeri ar septyneri metai, jis pabėgo nuo Akito ir sugrąžino pasiklydusią Toru jos mamai. Dėl to Juki visada jautė šiltus jausmus Toru už tai, kad jai iš tikrųjų jo „reikėjo“. Tačiau vėliau Juki prisipažįsta Manabei, kad Toru viduje įžiūrėjo motiną. Nepaisant pavydo Kijo, kaip žiurkė Juki niekina katę (Kijo), ir nepaiso jo mėginimų jį nugalėti. Kai jis suvokia savo jausmus Toru, Juki nepatogu matyti, kaip jausmai tarp jos ir Kijo vis auga. Vėliau JUki traukti pradeda Mači Kugari (Machi Kugari), mokinių tarybos sekretorė, kuri taip pat turi traumuotą vaikystę, ir jis ją įsimyli. Kai jis žino, kad Kijo prisipažins Toru ją įsimylėjęs, Juki susitinka su Mači, ir kai prakeiksmas išnyksta, pirmas dalykas, kurį jis padaro tai apkabina ją. Paskutiniame skyriuje jis duoda Mači raktą nuo jo naujojo buto, kur gyvens studijuodamas universitete.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Serijų pavadinimas yra paimtas iš vaikų žaidimo, Fruits Basket (Vaisių krepšelis) (japoniškai fu – ru – u-tsu – ba – su – ke – t-to, kur „tsu“ atstoja „t“ žodyje „fruit“, neteisingai padarydamas daugiskaitą (fruit=vaisius, fruits=vaisiai)). Tai žaidimas, kai vaikai susėda rateliu ir žaidimo vedėjas kiekvienam dalyviui duoda po vaisiaus pavadinimą; paminėjus dalyvio vaisių, jis turi atsistoti ir susirasti sau kitą vietą. Kai pagrindinė herojė, Toru Honda (Tohru Honda) darželyje pirmą kartą žaidžia šį žaidimą, žiaurūs jos klasiokai jai duoda „Onigiri“ (ryžių paplotėlio) vardą, bet ji nekreipia dėmesio, nes mano, kad onigiri yra taip pat skanūs. Tačiau žaidimui pasibaigus, kai visi vaikai, išskyrus ją, yra jau iškviesti, ji supranta, kad onigiri vis dėlto nėra vaisius ir kad ji tiesiog nepriklauso jiems. Toru asocijuoja šį žaidimą su Soma šeima, ir kaip onigiri nepriklauso vaisių krepšeliui, taip ji nepriklauso Soma šeimai. Pirmajame manga tome, po to, kai Juki ir Kijo parsiveda Toru namo iš jos senelio namų, ji pradeda jaustis lyg priklausytų Soma šeimai. Po šio įvykio, ji įsivaizduoja save kaip vaiką, išgirdusį minint „Onigiri“ Vaisių krepšelio žaidime, taip simbolizuodama, kad pagaliau rado savo vietą.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Anime pasitelkia manga kadruočių forma.
  2. Fruits Basket. 24 epizodas. 2001-12-13.
  3. „True Form“. Fruits Basket. 25 epizodas. 2001-12-20.
  4. Takaya, Natsuki (2004-12-14). „Chapter 33–34“. Fruits Basket, Volume 6. Los Angeles: Tokyopop. ISBN 978-1-59182-608-8.
  5. 5,0 5,1 RPL. „Manga Reviews: Fruits Basket“. UK Anime Net. Suarchyvuotas originalas 2007-12-15. Nuoroda tikrinta 2007-12-12.
  6. „Let’s Go Home“. Fruits Basket. 26 epizodas. 2001-12-27.
  7. Takaya, Natsuki (2007-08-07). „Chapters 97–98“. Fruits Basket, Volume 17. Los Angeles: Tokyopop. ISBN 978-1-59816-799-3.