Frans van Mieris (Vyresnysis)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Franso van Myreso autoportretas, apie 1667 m.

Fransas van Myresas Vyresnysis (Myrisas, ol. Frans van Mieris, 1635 m. balandžio 16 d., Leidenas, Nyderlandai – 1668 m. gegužės 19 d., ten pat) – XVII a. Nyderlandų žanrinių scenų ir portretų tapytojas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fransas van Myresas gimė 1635 m. balandžio 16 d. Leidene. Jis buvo garsiausias iš menininkų giminės. Kad atskirti nuo bendravardžio anūko, irgi tapytojo, vadinamas „vyresniuoju“. Iš pradžių Fransas mokėsi tėvo Jansz. Batiaensz. auksakalystės amato (motina Christine Willemsdr. van Garbartijn) pas auksakalį pusbrolį Willem Fransz. Apie 1650 m. mokėsi pas stiklo dekoruotoją Abraham van Toorenvliet. 1650-ųjų pradžioje jo mokytojas buvo garsus tapytojas Geritas Dau. Fransas taip pat trumpai mokėsi pas Leideno portretistą ir istorinių paveikslų tapytoją Abraham van den Tempel. Geritas Dau apie jį atsiliepė pavadindamas „princu tarp mano mokinių“. 1657 m. Fransas van Myresas vedė Cunera van der Cock, su kuria susilaukė 5 ar 4 vaikų. 1658 m. gegužės 14 d. Van Myresas įstojo į Leideno Šv. Luko tapytojų gildiją, 1663 − 1665 m. užėmė vadovaujančius postus joje.

Gyvenimo metu Fransas van Myresas Vyresnysis buvo populiariu ir pripažintu dailininku. Tarp jo užsakovų buvo Toskanos didysis hercogas Lorencas III de Medičis, kuris 1669 m. aplankė tapytoją jo studijoje. Erchercogas Leopoldas Vilhelmas siūlė dvaro dailininko vietą Vienoje. Nepaisant populiarumo tapytojas nuolat turėjo skolų ir gali būti, kad vėlesnis kronininkas Houbraken, apibūdindamas dailininką nuolatiniu išgėrovu, buvo teisus. Fransas van Myresas mirė 1681 m. kovo 12 d. Palaidotas Šv. Petro bažnyčioje (Saint Pieterskerk) Leidene žymių Leideno piliečių sekcijoje. Van Myreso kūrybą sudaro mažo formato žanrinės ir istorinės scenos, portretai, alegoriniai portretai. Jo stiliui būdingas labai detalus vaizdavimas, ypač audinių, šviesos atspindžių. Po mirties tapytojas buvo primirštas. Van Myreso sūnūs Vilemas (1662–1747), Janas (1660–1690) ir anūkas Fransas van Myresas Jaunesnysis tapo tapytojais.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg