Francisco Macias Nguema

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į patikimus šaltinius.
Francisco Macias Nguema
Fransiskas Masiasas Ngema 1968 m.
Gimė 1924 m. sausio 1 d.
Mirė 1979 m. rugsėjo 29 d. (55 metai)
Veikla pirmasis Pusiaujo Gvinėjos prezidentas

Fransiskas Masiasas Ngema (port. Francisco Macias Nguema, 1924 m. sausio 1 d. – 1979 m. rugsėjo 29 d.) – pirmasis Pusiaujo Gvinėjos prezidentas. Šias pareigas jis ėjo nuo 1968 m. iki jo nuvertimo 1979 m.[1]

Savo politinę karjerą Nguema pradėjo tapdamas Mongomo miesto meru Ispanijos kolonizacijos laikotarpiu. Vėliau jis buvo vietinio parlamento narys. Prieš šaliai paskelbiant nepriklausomybę 1968 m. dviejų turų rinkimuose Nguema buvo išrinktas prezidentu. Nguema valdymas buvo brutalus ir žiaurus. Buvęs šalies ministras pirmininkas Bonifacio Ondo Edu buvo marinamas badu ir numarintas kalėjime iš karto po to, kai Nguema tapo prezidentu. Šiuo laikotarpiu kiti buvę aukšti šalies pareigūnai oficialiai buvo pripažinti kaip nusižudę, nors daugelis mano, kad juos ištiko toks pats likimas, kaip ir Edu.

Nguema žmogaus teisių pažeidinėjimų pasekmė buvo daugiau nei trečdalio šalies gyventojų emigracija į kitas šalis. Visi priespaudos instrumentai (kariuomenė, asmens sargybiniai) buvo kontroliuojami Nguema ar jo aplinkos žmonių. Tarp keistų prezidento veiksmų pažymimas draudimas šalyje naudoti žodį intelektualas bei valčių naikinimas (buvo uždrausta žvejyba).

1979 m. rugpjūčio 3 d. jis jėga buvo nuverstas nuo prezidento posto Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, kuris buvo šalies gynybos vice ministras. Mbasogo ir dalis kariuomenės sugebėjo sugauti pabėgusį Nguema šalies miškuose rugpjūčio 18 d.

Šalies kariuomenės teismas pradėjo rinkti įrodymus prieš Nguema režimą. Tarp kaltinimų buvusiam prezidentui buvo ir tokie, kaip genocidas, masinės žmogžudystės, visuomeninių lėšų pasisavinimas, žmogaus teisių pažeidimai ir vagystės.

Teismas nuteisė Nguema mirties bausme ir 1979 m. rugsėjo 29 d. ši bausmė buvo įvykdyta.

Laikomas vienu didžiausų kleptokratų Afrikos šalių prezidentų. Dėl savo prievartos ir žiaurumo jis lyginamas su Pol Potu.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Francisco Macias Nguema, Visuotinė lietuvių enciklopedija, 2021-05-28. Nuoroda tikrinta 2023-08-06.
Politinis postas
Prieš tai:
-
Pusiaujo Gvinėjos prezidentas
1968-1979
Po to:
Teodoro Obiang Nguema Mbasogo