Footbag

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.
 Crystal Clear app logout.png  Straipsnis turėtų prasidėti aiškiu apibrėžimu.
Jei galite, apibrėžkite straipsnio dalyką, pagrindinę sąvoką.
Footbag kamuoliukas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Footbag“ žaidimą išrado amerikiečiai John Stalberger ir Mike Marshall 1972 m. ir iš pradžių pavadino „Hack the Sack“. Jie kartu sukūrė pirmąjį „tikrą“ kamuoliuką ir pavadino jį „Hacky Sack“ bei taisykles sportui, pavadintam „Footbag“. Netrukus buvo sukurta nacionalinė JAV „Hacky Sack“ asociacija, žaidimas ėmė sparčiai populiarėti. Vėliau autorinės teisės parduotos kompanijai „Kransco“ (prekinis ženklas „Wham-O“), vienintelei gaminančiai originalias „Frisbee“ skraidančiąsias lėkštes. Begant laikui „Footbag“ entuziastų atsirado visame pasaulyje, veikia 1248 klubai 49 šalyse, tarp jų – ir Lietuvoje, bet tai nelabai klubas, o tik draugija kartu žaidžianti ir besimokanti. Populiariausi yra du žaidimo stiliai: „Footbag net“ ir „Freestyle“.

Kamuoliukų rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaip ir bet kokie kamuoliai, taip ir footbag kamuoliukai yra skirtingi. Dažniausiai jie yra skirstomi į skirtus freestyle ir net žaidimams žaisti. Yra ir skirtų žaisti naktimis, šlapiu oru….

Kamuoliuko rūšį nulemia:

  1. Svoris. Standartinis freestyle kamuoliukų svoris yra 55 - 59 gramai. Net žaidimui skirti sunkesni kamuoliukai, sveriantys 45 - 75 gramų.
  2. Dydis. Freestyle žaidimui skirti kamuoliukai, kurių skersmuo yra 5 - 6 cm. Net žaidimo kamuoliukų skersmuo yra 4,5 - 6 cm.
  3. Kietumas. Šis požymis daug ką nulemia, nes nuo jo labai priklauso kiek aukštai nuo smūgio pakils kamuoliukas ir kaip lengva bus atlikti delay triuką.
  4. Paviršių sudarančių „lopų“ skaičius. Sunku pasakyti, ar didesnis, ar mažesnis kamuoliuko išorę sudarančių „lopų“ sudaro yra geriau, tačiau nuo to labai priklauso kamuoliuko kaina. Kamuoliukai, kuriuos sudaro daugiau „lopų“, brangiau kainuoja. Jų būna nuo 2 iki 136. Tačiau taisyklingųjų footbag'ų, kurių paviršių sudaro taisyklingieji daugiakampiai „lopai“, išorė būna sudaryti tik iki 62 „lopų“.

Footbag freestyle[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Freestyle – meninė žaidėjo įgūdžių išraiška. Žaidžiama stovint ratu ir kuo išradingiau perduodant kamuoliuką kitam. Tai populiariausias „Footbag“ žaidimas – nėra kovos dėl rezultato. Patyrę žaidėjai dalyvauja „Freestyle“ čempionatuose, kur jų pasirodymai vertinami už choreografiją, sudėtingumą, įvairovę ir techniką, taip pat už originalumą ir kūrybiškumą.

Footbag net[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Footbag net žaidžiamas teniso aikštelėje per 1,5 metro aukštyje pakeltą tinklą vienas prieš vieną arba du prieš du. Žaidžiant vienas prieš vieną leidžiama kamuoliuką savo tinklo pusėje liesti du kartus, o žaidžiant du prieš du – tris, tačiau ne daugiau vieno karto vienam žaidėjui iš eilės.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]