Gopher

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Gopher
Tipas: kliento-serverio
Portas: tcp/70
RFC: 1436
OSI lygis 6-7

Gopherinterneto dokumentų paieškos ir pateikimo protokolas, pirmąkart panaudotas 1991 m. pavasarį Minesotos universitete. Jo tikslai artimi HTTP protokolui ir todėl Gopher svetaines vėliau beveik visur pakeitė WWW svetainės.

Pagrindinės ypatybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • paprasta užklausų kalba;
 • hierarchinė dokumentų (puslapių) struktūra;
 • pigi ir paprasta sisteminė įranga.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paplitę trys pavadinimo kilmės aiškinimai:

 1. Iš „go for“ (angl., eiti (ko nors), atnešti (ką nors)), t. y. lankytojams per jį pateikiama informacija;
 2. Gopher svetainių meniu struktūra priminė goferų išraustas olas;
 3. Minesotos universiteto sporto komandos pavadinimas buvo Golden Gopher (Auksinis goferas).

Populiarumo praradimo priežastys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1991 m, atsirandant WWW, Gopher jau buvo populiarus ir paplitęs standartas. Tačiau iki amžiaus pabaigos jo populiarumas tiek sumenko, jog daugelis šį standartą vadina beveik išnykusiu. Paprastai minimos šios populiarumo smukimo priežastys:

 1. 1993 metais Minesotos universitetas paskelbė, jog pradės reikalauti licenzijos mokesčių už jų sukurtos Gopher programinės įrangos naudojimą [1]. Iš to meto diskusijos internete matyti jog dalis vartotojų nebuvo tikri, ar licenzijos mokesčio nebus pareikalauta ir iš nepriklausomai parašytos, tačiau Gopher standartą naudojančios programinės įrangos vartotojų ar platintojų ([2], [3]). Šiuo metu universitetas visai savo sukurtai Gopher įrangai yra suteikęs GPL licenziją, taigi tokios problemos nebeturėtų kilti. Tačiau prarasto populiarumo atgauti nepavyko.
 2. Dauguma Gopher naršyklių prastai palaikė HTML, o atsiradusios HTML naršyklės prastai palaikė Gopher. Tai sąlygojo nuožmią konkurenciją ir vieno iš standartų išstūmimą.
 3. Gopher formatas nebuvo toks lankstus kaip HTML, kurio pagalba buvo galima kurti įvairesnius dokumentus.
 4. Teigiama, jog Gopher palaikymas Microsoft Internet Exporer buvo išjungtas dėl potencialių saugumo problemų (Gopher žinutes palyginus sunkiau tikrinti antivirusine ir kita panašia įranga).

Nepasiteisinusios atgimimo viltys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kadangi Gopher perduodamų panašaus turinio dokumentų apimtis mažesnė, buvo tikimasi, jog standartas atgims mobilaus ryšio sistemose, kur informacijos perdavimo kaina tebėra didelė. Dar anksčiau buvo tikimasi, jog dėl tų pačių priežasčių standartas galbūt taps populiarus valsybėse su prastai išvystyta informacijos perdavimo infrastruktūra. Tačiau šios viltys nepasiteisino.

Palaikymas naršyklėse ir paieška[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Internet Explorer naršyklėje Gopher palaikymas, saugumo sumetimais, išjungtas nuo 2002 birželio mėn., tačiau gali būti įjungtas Windows registrą papildžius įrašu HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\EnableGopher = dword:00000001.
 • SeaMonkey ir Firefox (pradedant versija 1.5) visiškai palaiko Gopher, ankstesnės Firefox versijos palaiko iš dalies.
 • Mozilla ir AOL palaiko Gopher tik iš dalies.
 • Opera naršyklėje reikia naudoti proxy serverį.
 • Konqueror reikia įkelti specialų įskiepį.
 • Safari Gopher visiškai nepalaiko.

Šiuo metu tebėra galimybė pasinaudoti Gopher ir HTTP vartų (gateway) serveriais (vienas jų yra Floodgap.com). Paiešką Gopher tinkle atlieka Veronica paieškos variklis. Šiuo metu veikia tik vienas Veronica-2 paieškos serveris (nuoroda pateikta panaudojant Floodgap vartus – siekiant užtikrinti prieigą visoms naršyklėms).