F. V. Horcho našlė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

F. V. Horcho našlė – spaustuvė ir leidykla, 18551965 m. veikusi Klaipėdoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Savininkai vokiečiai Luiza Amalija Horch ir Frydricho Vilhelmo Horcho sūnus Hermanas Horchas, techninis vedėjas R. Meisneris. Įsteigta vietoje 1854 m. per didįjį Klaipėdos gaisrą sudegusios Horcho spaustuvės. Spaustuvė turėjo knygrišyklą, įsteigė pirmąją Klaipėdoje litografiją. Spausdino knygas ir periodinius leidinius įvairiomis kalbomis. Atnaujino laikraščio „Memelsches Wochenblatt“ leidimą, kuris dėl konfliktų su Prūsijos karalystės valdžia 18571865 m. ėjo „Bürgerzeitung“ pavadinimu. Lietuvių kalba „F. V. Horcho našlė“ išleido 13 knygų. Svarbiausias leidinys – „Prūsiškos kalendros“, ėjusios 18551864 m. Spaustuvė prekiavo savo ir kitų spaustuvių išleistomis knygomis.

1863 m. sukilimo išvakarėse H. Horchas Didžiosios Lietuvos visuomenės veikėjų užsakymu 1861 m. spausdino dvi M. Akelaičio knygas, bet nebaigė. Buvo policijos susektas ir tardomas, bausmės išvengė. Dėl valdžios persekiojimų pablogėjus materialinei padėčiai, „F. V. Horcho našlė“ 1865 m. pabaigoje parduota F. V. Zybertui ir toliau iki 1944 m. veikė kaip Zyberto spaustuvė.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Domas KaunasF. V. Horcho našlė. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VII (Gorkai-Imermanas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2005. 653 psl.