Erodas Archelajus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Erodas Archelajus
Erodo Archelajaus moneta

Erodas Archelajus (23 m. pr. m. e.18 metai po m. e.) – Samarijos, Judėjos ir Idumėjos etnarchas (4 m. pr. m. e.6 metai po m. e.) – Erodo Didžiojo ir jo žmonos Maltakės sūnus.

Erodas buvo paskyręs Archelajų savo įpėdiniu, o kitiems savo sūnums Erodui Antipui ir Erodui Pylipui II paskyrė mažesnes sritis (tetrarchijas).

Valdymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po Erodo mirties Archelajus ne iš karto perėmė karalystę, bet nuvyko į Romą pas imperatorių Augustą, kad šis patvirtintų jo valdymo teisę. Tačiau prieš jo išvykimą, Jeruzalės šventykloje kilo neramumai Erodo priešininkų gretose. Tai įvyko Paschos metu, kai į Jėruzalę sueidavo minios žydų iš visų regionų. Kad padarytų ramybę, Archelajus išsiuntė vieną savo kariuomenės būrį, tačiau neramumai peraugo į sukilimą ir minios žydų Erodo būrį užmetė akmeninimis, kol visiškai nesutriuškino. Tuomet Archelajus siuntė visa savo kariuomenę, tarp jų ir kavaleriją. Sukilimas buvo nuramintas jėga, tačiau žuvo apie 3000 žmonių.

Po sukilimo numalšinimo į Romą, be Archelajaus, nuvyko Erodas Antipas, taip pat ir būrys Archelajaus priešininkų, siekiantis, kad jis nepaveldėtų sosto. Tačiau imperatorius, išklausęs abi puses, sekė Erodo pavyzdžiu ir vis dėlto sostą atidavė Archelajui. Imperatorius Augustas patvirtino visą karališką galią Archelajui, išskyrus "karaliaus" titulą. Archelajus tapo etnarchu – "tautos valdytoju". Taigi, pagal Erodo paliktus nurodymus, Archelajus tapo Samarijos, Idumėjos ir Judėjos (tuo tarpu ir Jeruzalės) valdytoju.

Grįžęs kaip valdovas iš Romos, Archelajus vedė savo velionio brolio Aleksandro našlę. Dėl žiauraus elgesio su savo pavaldiniais, Augustas 6 m. e. metais ištrėmė Archelajų į Galiją, konfiskavęs jo turtą.

Tokiu būdu pasibaigė Archelajaus valdymas, o jo valdomos teritorijos tapo Romos provincija, valdoma prokuratoriaus.

Paminėjimai Biblijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mato evangelijoje 2:22 pasakojama kad Juozapas ir Marija, išgirdę, jog Archelajus valdo Judėją po savo tėvo Erodo, pabūgo ten vykti. Juozapas įspėtas sapne, nukeliavo į Galilėjos sritį ir apsigyveno Nazareto mieste.

Luko evangelijoje 19:12-14 Jėzaus palyginimas greičiausiai turi omenyje valdytoją Archelajų.