Elie Susman

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Elie Susman
Gimė 1880 m.
Rietavas, Rusijos imperija
Mirė 1957 m. (~77 metai)
Johanesburgas, Pietų Afrikos Respublika
Veikla Verslo magnatas

Elie Susman (1880 m. Rietave, Rusijos imperija – 1957 m. Johanesburge, Pietų Afrikos Respublika) – Lietuvos žydų kilmės įvairių Pietų Afrikos kolonijinių šalių verslo magnatas, kartu su broliu įkūręs Susman Brothers verslo imperiją, kuriai priklausė apie 50 įvairių įmonių.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė 1880 m. Rietave. 1890 m. kartu su broliu Harry Susman emigravo į Pietų Afrikos Frensistauno miestą, kuriame pradėjo verstis prekyba. 1901 m. kirtę Zambezės upę pradėjo supirkinėti galvijus iš Barotselando karaliaus Levanikos. Plėsdami savo verslą tarp 19161918 m. pradėjo verstis vario kasyba Nkanos mieste, kuri ilgainiui tapo pelningiausia vario kasykla visame pasaulyje.

Už gaunamas pajamas kartu su broliu pradėjo supirkinėti žemes aplink tiesiamus geležinkelius ir jose užsiimti gyvulininkyste ir auginti tabaką, tačiau 1928 m. nukritus tabako kainoms pardavė dalį žemių ir pradėjo verstis viešbučių ir maitinimo įstaigų verslu įvairiuose pramoniniuose miestuose, o labiausiai Livingstone ir Kitvėje. Apie 1930 m. E. Susman valdomuose ūkiuose vidutiniškai buvo laikoma apie 3000 galvijų. 1934 m. gruodžio mėnesį E. Susman kartu su verslo partneriu Max Sonnerberg įkūrė drabužių parduotuvių tinklą „Woolworths“, kurio pirmoji parduotuvė buvo atidaryta Keiptaune.

Mirus E. Susman, jo visus verslus perėmė sūnus David Susman, kuris vedė Anne Laski – „Marks & Spencer“ įkūrėjo Lordo Markso dukterėčią ir ilgainiui tapo vienu iš „M&S“ valdybos narių.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]